Miért érdemes kamillateát inni? Az ősi gyógynövény lelki és testi bajokra is gyógyír
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A kamilla gyógyító erejéről sokat lehet hallani a szépkorúaktól, rengeteg testi bajra gyógyír, de még a háborgó lelket is megnyugtatja a gyógynövényből készült ital.
A kamilla, más nevén orvosi székfű, az őszirózsafélék családjába tartozó növény, amit az egész világon ismernek és szeretnek, ez az egyik legősibb gyógynövény.
Magyarország a legfontosabb kamillatermesztő országok közé tartozik. A kamillát sokrétűen lehet felhasználni, virágát májusban szokták begyűjteni, amikor fehér szirmai elkezdenek lefelé hajlani.
Házi kamillatea
A kamillának csak a virágát szabad letépni, amit szárítva, száraz, hűvös helyen kell tárolni. A szárított virágból érdemes kamillateát készíteni: 2-3 teáskanálnyit tegyél egy bögrébe, majd öntsd fel forró vízzel, fedd le és hagyd állni 10 percet, végül szűrd le és kortyold el. A kamillateát filteres változatban is be lehet szerezni gyógyszertárakban, drogériákban és gyógynövényboltokban, de akár kapszula formájában is megvásárolható a kamilla.
A meleg éghajlatot kedvelő növény illóolajat tartalmaz, amit nagy mennyiségben használnak fel a szépségápolásban, főleg arc- és hajápolási szereknél.
Gyulladáscsökkentő, enyhíti a megfázás tüneteit
A gyógyászatban kedvelt csodaital a kamillatea, ami gyulladáscsökkentő tulajdonságáról ismert, valamint tisztítja a légutakat, görcsoldó, antibakteriális és nyugtató hatással is bír. Ezeken kívül szokták még borogatására és toroköblítőnek is javasolni, de az ekcémás bőr kezelésére is ajánlott a használata. Antibakteriális tulajdonsága miatt sebek kezelésénél is hasznát lehet venni.
Mivel légúti megbetegedéseknél, megfázásnál nagy segítség lehet, sokan csak a hűvösebb napokon kortyolják a kamillából készült, kesernyés aromájú teát, amit a szeszélyes áprilisi napokon különösen ajánlott fogyasztani. Nem csak a náthás időszak alatt érdemes egy csészényi csodaitalt elkortyolni, bármikor szükség lehet rá, hiszen az immunrendszert is erősíti.
A kamillateát felfázás esetén is érdemes alkalmazni, mivel tele van antioxidánsokkal, a test gyorsabban szabadul meg a méreganyagoktól.
A menstruációs fájdalmat is enyhíti
A gyógynövényben található vegyületek izomlazító hatásúak, ezért menstruáció ideje alatt is érdemes kamillateát kortyolni, nyugtat és csillapítja a menstruációs görcsöket.
Az emésztésnek is jót tesz
A kamillateát különböző gyomor- és bélrendszeri problémák kezelésénél is ajánlott alkalmazni, segít megszüntetni a hasmenést, émelygés és hányás ellen is hatásos. Görcsoldó hatásai miatt a székrekedést és a gyomorfájdalmakat is enyhíti.
Csillapítja a háborgó lelket
Mindennapi fogyasztása a szorongással küzdők számára is ajánlott. A stressz és ennek következményeképp kialakult alvásproblémák nehézzé tehetik a napokat. A kamillatea egyik legismertebb jó tulajdonsága, hogy nyugtató hatással bír, segít megszüntetni az alvásproblémákat. Érdemes lefekvés előtt 1 órával 1 csésze teát meginni, ha te is hajlamos vagy idegeskedni: a csodaital javítja a közérzetet, nyugtatóan hat a lélekre, megszűnik az alvási nehézség. A depresszió tüneteit is lehet kamillateával gyógyítani.
Nem csak inni lehet!
Inhalálásra és fürdővízhez adva is érdemes kipróbálni. Az inhalálás légúti betegségeknél ajánlott, a fürdővizet felfázás vagy menstruációs fájdalmak enyhítésénél érdemes alkalmazni. A kamillás fürdő az ellazulásban is segít, így könnyebben fog menni az elalvás.
Öblögetni is lehet vele, főként fogínybetegségek, gyulladás, torokfájás esetén érdemes kipróbálni, valamint kamillás borogatást is lehet alkalmazni gyulladt, sebes bőrfelületen.
Fotó: Getty Images