Akár a diétába is beilleszthető az egészséges málna: tele van antioxidánssal

málna cover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Gyerekkoromban az ujjamra húztam és onnan eszegettem le a málnát, nem volt akkora mennyiség, amekkorával ne bírtam volna el. A málna ráadásul nemcsak finom, hanem nagyon egészséges nyári gyümölcs.

Nyáron szerencsére igazán bőkezűen bánik velünk a természet a gyümölcsöket és a zöldségeket illetően is, degeszre eheted magad illatos eperrel, barackkal és persze málnával is. A málna Magyarországon is őshonos, nemcsak finom, hanem nagyon egészséges is. 

A málna a diétádba is beilleszthető, az úgynevezett színdiétában piros gyümölcsként megköti a szabad gyököket, így megelőzheti a rák, a szívbetegség és a degeneratív idegrendszeri megbetegedések kialakulását. A szemek élénkpirosak, viszont nagyon kényesek, így a vásárlás vagy szedés után a lehető leghamarabb el kell fogyasztani őket vagy eltenni lekvárnak, szörpnek

A málnát már az ókorban is ismerték, gyógynövényként tartották számon. De nemcsak magát a gyümölcsöt érdemes fogyasztani, hanem a cserzőanyagokban gazdag levelét is, érdemes belőle teát főzni, amely gyulladáscsökkentő, baktériumölő és görcsoldó hatással is rendelkezik. A málnalevél vasat, kalciumot és B-vitaminokat is tartalmaz. Állapotos kismamáknak szülés előtt javasolják a málnalevélteát, mert ellazítja a méhet.

málna álló ok

Kalóriaszegény és tele van vitaminnal

Az nem kérdés, hogy a málna finom, ahogyan az sem, hogy diétás, nyugodtan ehetsz belőle, mert nagyon alacsony a kalória- és a zsírtartalma is. 10 dekagramm málnában csupán 52 kalória és 0,7 gramm zsír van, rost és antioxidáns viszont annál több.

A málnában úgynevezett flavonoidok találhatók, ezek az antioxidánsok segítenek a rák, az öregedés és a különböző gyulladások megelőzésében. A málna C-vitamin tartalma is magas, 100 gramm gyümölcsben 26 gramm található, ezzel a napi bevitel harmadát biztosíthatod. Ezen kívül A- és E-vitamin tartalma is jelentős. Ásványi anyagokban is gazdag, kálium-, réz-, vas-, mangán- és magnéziumtartalmát is érdemes megemlíteni. 

málnabokor álló

Akár kétszer is teremhet egy évben

A málna élénkpiros színét mindenki felismeri, de létezik sötétlila, sárga, fehér és fekete színű példány is. A gyümölcs hosszúkás, belül üreges és nagyjából 1-2 centiméter nagyságú. Júniusban érnek az első szemek és egészen szeptemberig tart a szezonja, ebben az időszakban biztosan vásárolhatsz belőle a piacokon vagy a zöldségesnél. Egyes fajták akár kétszer is teremhetnek egy éven belül. Az eperhez hasonlóan csak egészen éretten szabad leszedni, utólag már nem érik meg.

A vásárlásnál ügyelj arra, hogy csak az egészen hibátlan szemeket vedd meg. A málnát egészen rövid ideig tárolhatod csak, a hűtőszekrényben is megromlik 2-3 nap után. Ha nem főzöd be, akkor a fagyasztás a legjobb megoldás, mert úgy biztosan megőrzi az eredeti minőségét. Érdemes nyersen enni, mert úgy marad meg benne a legtöbb vitamin, de ha szörpöt vagy lekvárt teszel el, abban is élvezheted a jótékony hatását.

málnás édesség belső

Finomságok málnából

Ha nem szörp vagy lekvár készül belőle, de degeszre etted már magad vele, akkor tedd süteményekbe. A legegyszerűbb, ha muffint sütsz belőle: a gyümölcsöt óvatosan forgasd bele a tésztába, majd egy kis joghurttal szaftosabbá, puhábbá teheted. Melegben hűsítő málnakrémlevest is készíthetsz belőle, a fahéj nagyon jól illik hozzá. Fagyasztott joghurtba is tökéletes, ha még citromot is keversz hozzá, extrán fog hűsíteni.

Ha süteményt kívánsz, ezt a kakaós piskótát készítsd el, amit málnadzsemmel tölts meg. Ha pedig még a sütőt sincs kedved bekapcsolni, akkor dobj össze egy villámgyors, sütés nélküli málnás-mascarponés sajttortát

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük