Ne dobd ki a dinnye héját, készíts belőle savanyúságot: tele van vitaminnal

dhcover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A görögdinnye a nyár kedvence, mézédes finomság, mely rendkívül izgalmas alapanyag, még savanyításra is alkalmas.

A dinnyét szinte mindenki gyümölcsként ismeri, pedig termesztéstechnikája szerint zöldség, a tökfélék családjába tartozik.

A nyári kedvence remek hűsítő és szomjoltó. A dinnye finom magában is, de megéri felfedezni, mert rendkívül izgalmas dolgok készülhetnek belőle. A dinnye húsa megfér salátával, zöldfűszerekkel és sajttal párosítva, de hideg tésztasalátába is kerülhet, és persze levest, turmixot, desszertet is alkothatsz belőle.

Na de mi legyen a dinnye héjával? Eddig biztos te is a szemétbe dobtad, de csak eddig. Mivel a tökfélék családjába tartozik, bánj vele úgy, mint az uborkával, tökéletesen alkalmas a kovászolásra. A dinnyehéj mellé rengetegféle fűszert tehetsz, jól áll neki a mustármag, fokhagyma, chili, fekete bors, koriandermag vagy a kapor. Zöldségek is kerülhetnek a dinnyehéj mellé, lehet az cukkini, uborka vagy sárgarépa.

Míg tart a dinnye szezonja, ne dobd ki a héját, inkább használd fel és készíts belőle finom házi savanyút.  

Dinnyehéj-savanyúság

dhct

Hozzávalók 4 személyre

  • 5 dl víz
  • 3 dkg
  • 1 kg dinnyehéj
  • 2 csomag kapor
  • 1 evőkanál fekete szemes bors
  • 1 szelet kenyér vagy krumpli
Recept idők

Elkészítés:

A vizet a sóval forraljuk egybe, utána hűtsük langyosra.

A dinnyehéj kemény, legkülső sötétzöld részét távolítsuk el, majd a többit daraboljuk olyan méretűre, hogy kényelmesen elférjen az üvegben.

A tiszta üveg aljába tegyünk a kaporból és a borsból, utána helyezzük rá a dinnyehéjat, utána megint jöhet a kapor, bors és dinnyehéj. Amikor az üveg megtelik, öntsük fel annyi sós vízzel, amennyi ellepi. A kenyérszelettel zárjuk az üveg tetejét, tegyünk rá tányért, meleg helyen érleljük 3-4 napig.

Érlelés után a dinnyehéjat pakoljuk tiszta üvegbe, öntsük fel a leszűrt lével és tároljuk hűtőben.

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük