Fűszerkeverékek házilag: gyorsabb kikeverni, mint leugrani a boltba
Cikkek
Sült édesburgonya sok fűszerrel: sütőben pirul ropogósra
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Pofonegyszerű, ropogós rozmaringos keksz: tökéletes nasi az esti filmhez
Csodaszép kakaós piskótatekercs: krémes, mascarponés töltelék kerül bele
Sűrű, szaftos gombacurry: ínycsiklandó indiai fogás egyszerűen
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Kívül ropogós, belül krémes édesburgonya: ennek a köretnek nem lehet ellenállni
Ez a cikk azoknak szól, akik szeretnek fűszeresen főzni, és akiknek bőven tele van a kamrájuk vagy spájzuk szárított fűszerekkel, amik csak arra várnak, hogy elhasználják őket.
Én teljes mértékben ebbe a csoportba tartozom, nagyon sok fűszer van itthon, és bevallom, szeretem a fűszeres ételeket. Sokszor találkozom olyan receptekkel, amelyek fűszerkeveréket írnak elő, és sajnos - ahelyett, hogy gyorsan kikeverném magamnak itthon - leugrok a boltba egy tasakért belőle.
Ennek pedig mindig az a vége, hogy gyarapodnak a fűszereim és fűszerkeverékeim, amiket így nem használok el és a végén a kukában landolnak. Szóval, ha ti is hasonló helyzetben vagytok és van otthon fűszeretek dögivel, akkor ne vegyétek meg a keveréket, készítsétek el magatoknak otthon.
Általában a fűszerkeverékekre nincsen egységes recept, szinte az összes eltér egymástól, még a boltban kapható változatokban sem ugyanaz van. Szerencsére azonban a fűszerkeveréket nem lehet elrontani, ha valamit kihagyunk vagy pluszban hozzáadunk, az nem ront a végeredményen.
Provence-i fűszerkeverék
Sok-sok recept alapja a provence-i fűszerkeverék, ami - a nevével ellentétben - egyáltalán nem olyan bonyolult. Ez a fűszerkeverék okozta a legnagyobb fejtörést, mert míg egyes receptjeiben egyáltalán nem szerepel oregánó, addig másokban éppen az az alapja, úgyhogy, aki szereti, nyugodtan tegyen bele a bazsalikommal megegyező arányban.
Hozzávalók:
- 3 ek. rozmaring
- 3 ek. majoranna
- 3 ek. bazsalikom
- 2 ek. borsikafű
- 1 ek. kakukkfű
- 1 tk. tárkony
Ezek az alapvető hozzávalói, de sokan tesznek még bele mentát, ánizst, zsályát, petrezselymet, levendulát, édesköményt és babérlevelet - nyugodtan kísérletezzünk, nekünk melyik jön be a legjobban.
Sültcsirke-fűszerkeverék
Értelemszerűen szárnyasokhoz a legjobb, de más, kevésbé markáns ízű húsokhoz is el tudom képzelni.
Hozzávalók:
- 1 tk. rozmaring
- 1 tk. kakukkfű
- 2 ek. fűszerpaprika
- 1 ek. őrölt bors
- 1 ek. őrölt kömény
- 1 tk. cayenne-bors
- 1 tk. fokhagyma-granulátum
Ahány ház, annyi szokás ennél a keveréknél is, vannak, akik több zöldfűszert vagy éppen chilit, illetve gyömbért is tesznek bele.
Olasz fűszerkeverék
Bolognai mártások, paradicsom-, pizzaszószok alapja, de tészták ízesítésére is tökéletes, illetve a vinaigrette-t is feldobja.
Hozzávalók:
- 2 ek. bazsalikom
- 2 ek. majoranna
- 1 ek. oregánó
- 1 tk. rozmaring
- 1 tk. kakukkfű
- 1 tk. fokhagyma-granulátum
Nagyon hasonló a provence-i fűszerkeverékhez, azzal a kivétellel, hogy a rozmaring mennyisége sokkal kevesebb és nem kerül bele se borsikafű, se tárkony, viszont az oregánó hangsúlyos szerepet kap benne.
Magyaros fűszerkeverék
A magyaros ízekből nem hiányozhat a paprika, sült húsok, pörköltek, levesek, raguk ízesítésére tökéletes.
Hozzávalók:
- 1 ek. fokhagyma-granulátum
- 1,5 ek. kömény
- 2 ek. pirospaprika
- 1 ek. petrezselyem
- 1 tk. bors
A kömény és a pirospaprika határozza meg a magyar konyhát, de az ízlésünknek megfelelően nyugodtan felturbózhatjuk az alapreceptet.
Egyikhez sem kell különösebben bonyolult alapanyag, biztos vagyok benne, hogy szinte mindegyikből van otthon egy tasakkal. Álljunk neki, keverjünk, kavarjunk, készítsük el a saját fűszerkeverékeinket.
Fotók: Getty Images