Nagymamám fahéjas almás pitéje gyorsított változatban - Nincs vele szöszmötölés
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ropogós
Almás-fahéjas csiga: a foszlós tésztának képtelenség ellenállni
Omlósra sült, fűszeres lazac: zsiradék nélkül, air fryerben készül
Mogyorókrémes csillagok az ünnepi asztalra: alig valamiből készül
Omlós diós hókifli vajjal gyúrva: klasszikus karácsonyi recept
Citromos, zöldfűszeres csirkemell: villámgyors ünnepi ebéd
Almaszezonban muszáj pitét sütni: ez a recept egyszerű, gyors, mégis éppen olyan jó, mintha bármelyikünk nagyija készítette volna
A sütemény, amelynek az illata mindenkinek, kivétel nélkül valamilyen gyerekkori emléket juttat az eszébe. Az almás pitét szinte minden családban vagy a nagymama, vagy az anyuka vasárnap délutánokon megsütött. Az amerikai pite, a német rétes, a francia tarte tatin és az angol morzsasüti - nem lehet véletlen, hogy ezer verziója létezik, de nekünk a saját nagymamánk receptje a kedvencünk.
A tökéletes almás pite lényege, hogy csak az alma íze érvényesüljön benne, a tészta semleges ízű legyen, semmiképp sem túl édes, a töltelék pedig a gyümölcs természetes édességét kamatoztassa. Omlós, élesztős tésztával készül, kerül bele baracklekvár, és morzsa helyett darált dióval vagy mandulával szórta meg a Mama.
Ezt a trükköt megtartottam, néhány lépést viszont felgyorsítottam. A tölteléket nem főzöm meg külön, mert macerás és felesleges, ráadásul én jobban is szeretem, ha az alma nem egészen pépes a töltelékben, hanem van mit harapni rajta.
Almás pite
Hozzávalók 8 adaghoz
- 350 gramm liszt
- 1 evőkanál porcukor
- 1 csipet só
- 150 gramm vaj
- 1 darab tojás sárgája
- 1 deciliter tejföl
- 20 gramm élesztő (friss)
- 1 kilogramm alma
- 1 evőkanál fahéj
- 3 evőkanál cukor
- 2 deciliter baracklekvár
- 100 gramm dió vagy mandula
- 1 darab tojás sárgája
Elkészítés:
Míg hűl, elkészítem a tölteléket. Az almákat megpucolom, magházukat eltávolítom, lereszelem, majd elkeverem a cukorral és a fahéjjal. Van, aki a tölteléket megfőzi, én nem szoktam.
A tésztát két részre osztom: egy nagyobb és egy kisebb darabra. A kiválasztott tepsit vagy piteformát magam elé teszem, és akkorára nyújtom a nagyobbik tésztadarabot, hogy kényelmesen kibélelhessem vele a formát, és körben kissé túllógjon. Megkenem a lekvárral, megszórom a darált dióval vagy mandulával, ráhalmozom az almát, elegyengetem. Kinyújtom a kisebbik, félretett tésztát, és akkorára nyújtom, hogy kényelmesen befedje a pitémet. A felső tésztaréteget az alsó kilógó peremével összenyomkodom. A pitét egyenletesen megszurkálom egy villával, hogy a távozó gőz szét ne repessze a tetejét. A tojást felverem és lekenem vele a pitét. 180 fokosra előmelegített sütőben 45 perc alatt aranyszínűre sütöm, és ha kihűlt, mindenkit nagyon boldoggá teszek vele.