Puha meggyes piskóta: rengeteg gyümölcs kerül a habkönnyű tésztába
A meggyes piskóta tésztája könnyű és a sok gyümölcsnek köszönhetően nagyon szaftos.
Télire érdemes feltölteni a kamra polcát, a hűvösebb napokon jól fog esni a házi befőtt, melynek a zamata a nyarat idézi. Ne félj, nem nehéz a konzerválás, ha betartod a szabályokat, akkor finomabb csemegét zársz üvegbe, mint a nagyi.
A befőzés sarkalatos pontja az üvegek és a kupakok sterilizálása, alaposan mosd ki őket, majd borítsd fejjel lefelé egy konyharuhára, hagyd, hogy kiszáradjanak. Ezután az üvegeket állítsd fel és told 100 fokos sütőbe, így minden baci elpusztul bennük.
Bármilyen gyümölcsöt is zársz üvegbe, csak ép darabokkal dolgozz: a meggyet 10-15 percre vízbe is áztathatod, így ha van a szemekben kukac, kijön belőlük.
Meggybefőttnél az a nagy kérdés, hogy maggal vagy nélküle érdemes eltenni a gyümölcsöt? Én a mag nélkülire szavazok, úgy picit puhább lesz a gyümölcs, maggal picit roppanósabb marad.
A befőzésnél fontos szerepet tölt be a cukor, egyrészről édesít, másrészről tartósít, és segít abban is, hogy a gyümölcs megőrizze a szép színét. A legjobb, ha befőzőcukrot használsz, ha pedig félsz, hogy megromlik a finomság, egy késhegynyi citromsavval tartósítsd.
A meggyet alaposan mossuk meg, a szárát távolítsuk el, ha szeretnénk, magozzuk ki. Alaposan csepegtessük le, konyharuha segítségével itassuk fel róla a vizet.
A vizet a cukorral és a fahéjjal forraljuk fel, főzzünk szirupot belőle.
Az előkészített gyümölcsöt töltsük 4-6 tiszta üvegbe. A szirupot is osszuk szét az üvegek között. Ha nagyon savanyú a meggy, adhatunk még hozzá üvegenként 1-2 evőkanál cukrot. Végül öntsük fel annyi vízzel a meggyet, amennyi teljesen ellepi.
A betöltött üvegekre csavarjuk rá a tetejüket, majd helyezzük őket újságpapírral bélelt nagy fazékba. Öntsük fel annyi vízzel, amennyi az üvegek 3/4-éig ér, majd főzzük 30-35 percig, utána hagyjuk a vízben, míg teljesen kihűl.
Fotó: Getty Images
@sobors.hu