Régi, szerény finomság a nagyi konyhájából: a krumplilaska filléres, de isteni
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Egyszerű alapanyagokból kerül a csoda az asztalra, amit magában is jólesik falatozni, de édes vagy sós töltelékkel is kipróbálható.
Néha jólesik felidézni a régi ízeket, azokat a szerény finomságokat, amelyek a nagyszüleink gyermekkorában voltak népszerűek. Mama ezeket a régi kincseket nekünk is elkészítette, elmesélte, hogyan ették hajdanán. Ilyenkor mindig magam előtt láttam kislányként, két nagy fonatjával, ahogy épp focizott vagy a templom kertben megbújva olvasott. Mikor hazaért, az anyukája gyakran vékonyan nyújtott krumplilaskával várta, amit lekvárral megkenve szeretett a legjobban.
Az egyszerű finomságot régen sparhelt tetején sütötték, ma marad a zsiradékkal kikent serpenyő. A tésztát nagyon vékonyra nyújtva is ki lehet sütni, akkor olyan lesz, mint a tortilla, de vastagabbra is lehet hagyni. Magában is jólesik beleharapni, de ki lehet próbálni lekvárral vagy sajttal, tejföllel és sonkával.
Erre figyelj a készítésénél!
A tészta elkészítésénél fontos, hogy a krumplit még melegen törd össze, utána viszont hűtsd ki, mert a meleg krumpli rengeteg lisztet vesz fel, a kihűlt viszont jóval kevesebbet, így sokkal finomabb lesz a krumplilaska. Sütésnél csak kevés zsiradékot használj, várd meg, míg tényleg forró lesz, mert ha nem kellően meleg a serpenyő, akkor a tészta megszívja magát az olajjal. A régi finomságot pogácsa formájában, sütőbe tolva is el lehet készíteni.
Krumplilaska
Hozzávalók 6 személyre
- 1 kilogramm krumpli
- só ízlés szerint
- liszt szükség szerint
- kevés olaj vagy zsír
Elkészítés:
A megtisztított krumplit vágjuk közepes méretű kockákra, majd bő, sós vízben főzzük puhára.
Az elkészült krumplit még melegen törjük össze villa vagy burgonyanyomó segítségével, majd tegyük félre hűlni.
A kihűlt krumplihoz annyi lisztet adjunk, amennyit felvesz gyúrás közben, akkor jó, mikor lágy, jól formázható tésztát kapunk belőle.
A tésztát lisztezett felületen formázzuk henger alakúra, majd vágjunk kis darabokat belőle, ezeket nyújtófa segítségével nyújtsuk ki lepény alakúra.
A krumplis tésztát vékonyan kiolajozott, forró serpenyőben mindkét oldalán süssük aranybarnára.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors