A kívül ropogós, belül foszlós kürtőskalács otthon is elkészíthető - Csak sörösdoboz kell hozzá
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Amikor a gyerekeim korcsolyázni tanultak, az volt a nap fénypontja, amikor megálltunk pihenni és ehettek egy forró, cukros-fahéjas mázba forgatott kürtőskalácsot.
A kürtőskalácsot már 10 éve jegyzik hungarikumként. A nevét onnan kapta, hogy a hosszúkás, henger alakú formája a füstelvezetésre használt kürtőre emlékeztet. A 19. és a 20. század során a sütemény receptje számos népszerű magyar szakácskönyvbe is bekerült.
Miután gyakorlatilag az összes fesztiválon és rendezvényen árulják, sőt, már az utcán is kis bódékban, először eszembe sem jutott, hogy megpróbáljam otthoni körülmények között megsütni. A kürtőskalács nem olcsó édesség, hiszen tényleg elég macerás az elkészítése, de ha épp egy unatkozós hétvégi nap tör ránk a vágy, bátran álljunk neki. Amúgy is szeretek kelt tésztával dolgozni, itt pedig volt rá alkalmam. Készüljünk fel, hogy lesz vele macera, de ez olyan "jó macera".
Én is egy szürke, hétvégi napon sütöttem meg a lányommal. A legjobb, és persze legautentikusabb, parázson sütni, de ennek híján sütőben készítettem, és így is nagyon finom lett. Speciális készlet hiányában üres sörösdobozokra tekertem a tésztát, de annyira belelkesültem, hogy rendeltem egy kürtőskalácskészítő-szettet.
Kürtőskalács
Hozzávalók 6 darabhoz
Tészta
- 500 gramm liszt
- 1 darab tojás
- 1 darab tojássárgája
- 20 gramm élesztő (friss)
- 50 gramm vaj
- 220 milliliter tej (langyos)
- 1 csipet só
- 3 evőkanál cukor
Sütés
- 6 evőkanál vaj (olvasztott)
- 6 evőkanál cukor
- 2 teáskanál fahéj
- 2 teáskanál kakaó
Elkészítés:
A lisztet szitáljuk át, adjunk hozzá egy csipet sót, majd a tojásokat. A langyos tejet keverjük össze a cukorral, morzsoljuk bele az élesztőt, pár percig hagyjuk állni, majd öntsük bele a lisztes keverékbe. Jól dolgozzuk össze, majd adjuk hozzá a vajat, és dagasszuk a tésztát. Meleg helyen hagyjuk kelni legalább fél, de maximum egy órát.
A sörösdobozokat burkoljuk le fóliával, majd kenjük le olvasztott vajjal. Ez azért fontos, mert így könnyen le tudjuk majd szedni a kész kürtősöket róla.
A sütőt melegítsük elő 220 fokra, állítsuk grillfokozatra.
A kelt tésztát vágjuk 6 egyenlő részre, minden részt nyújtsunk körülbelül fél centi vastagságúra, és vágjuk 2 centi széles csíkokra. A csíkokat ferdén tekerjük rá a sörösdobozra úgy, hogy egy kis rést hagyjunk köztük. Utána gurigassuk végig a sörösdobozt egy sima felületen, hogy a réseket megszüntessük.
Egy tálcára szórjunk kristálycukrot, a tésztát kenjük meg olvasztott vajjal, majd hempergessük meg cukorban, és tegyük sütőpapírral bélelt tepsire. A kalácsok között hagyjunk helyet.
A tepsit tegyük a sütőbe, 2 percenként kicsit forgassunk a kalácson, úgy süssük pirosra. Ez körülbelül 12-14 perc, de nagyon figyeljük.
Még forrón hempergessük meg fahéjas cukorban, kakaóban vagy darált dióban, utána csak húzzuk le a dobozról, várjuk meg, amíg egy picit langyosabb lesz, és már ehetjük is.
Fotó: Szász Eszter /Sóbors