Így készül a híres liège-i húsgombóc: édeskés, fűszeres szósz öleli körbe
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Ha kóstoltad már Belgiumban a liège-i húsgombócot, azért készítsd el, hogy reprodukáld, ha pedig még nem próbáltad, azért, hogy egy szuper gasztroélménnyel gazdagodj.
Belgium büszkesége és egyik legnépszerűbb fogása a liège-i húsgombóc, a szaftos húsgolyók sűrű, izgalmas almás, hagymás szószban főnek. Picit édeskés, nagyon fűszeres és mindenekfelett mennyei lesz az összhatás, de nem csak a mártás, a hús is megér egy misét. A húsgombóc mellé sült krumpli dukál, azzal kínáld.
Nem volt egyszerű receptet találni, ugyanis a legtöbb franciául íródott, az átvett fordítások pedig nem tűntek túl hitelesnek. Nagybátyám, aki Belgiumban él, viszont talált egy autentikus, de angol nyelvű receptet, ami úgy tökéletes, ahogy van, a húsgolyó éppen olyan lesz, mintha Liège-ben ültél volna be egy étterembe.
A liège-i húsgombóc titkos összetevője a sirop de Liège, vagyis egy sűrű, fényes almás-körtés szirup, ettől lesz természetesen édes, picit gyümölcsös az összhatás. Bár időigényes, érdemes házilag elkészíteni, itt találsz hozzá egy szuper receptet. Ha pedig nincs rá időd/energiád, cukrozatlan, 100% gyümölcstartalmú almaszirupot használj, ezt bioboltokban szerezheted be.
Liège-i húsgombóc
Hozzávalók 6 adaghoz
Húsgolyó:
- 500 gramm darált marhahús
- 500 gramm darált sertéshús
- 4 szelet kenyér (fehér)
- 1 fej vöröshagyma
- 1 csokor petrezselyem
- 2 db tojás
- ízlés szerint só, bors
- liszt (forgatáshoz)
- 2 ek vaj
Szósz:
- 2 ek vaj
- 3 nagy fej vöröshagyma
- 2 ek barna cukor
- 1 tk kakukkfű
- 2 ek liszt
- 1 ek vörösborecet
- 160 ml almaszirup (recept a leírásban)
- 750 ml alaplé (marha)
- 2 db babérlevél
- ízlés szerint só, bors
Elkészítés:
Ha a hagyományos receptet szeretnénk elkészíteni, szükségünk lesz a belga almaszirupra, amelynek igőigényesebb a receptje, érdemes már előre megfőzni. Ehhez itt találunk receptet. Használhatunk bolti, cukrozatlan almaszirupot is.
Készítsük el a húsgolyót. A hagymát hámozzuk meg, kockázzuk össze, a petrezselymet aprítsuk össze. A kenyérnek vágjuk le a héját, majd aprítógépben daráljuk morzsásra.
Tegyük egy tálba a kétféle húst, a kenyérmorzsát, a tojásokat, a petrezselymet és a hagymát, sót és borsot. Alaposan keverjük össze a masszát. Készítsünk a diónál picit nagyobb golyókat a masszából, majd forgassuk őket lisztbe.
Forrósítsunk vajat egy serpenyőben. Tegyünk a vajba annyi húsgolyót, amennyi kényelmesen elfér, pirítsuk meg minden oldalukat. Ha szép barnák, pirultak a húsgolyók, tegyük őket egy tányérra.
Készítsük el a szószt. A hagymát hámozzuk meg, kockázzuk össze.
Olvasszunk vajat ugyanabban a serpenyőben, amiben a hús is készült. Dobjuk rá a hagymát, addig hagyjuk a tűzön, míg nem karamellizálódik. Ha szép aranybarna a hagyma, szórjuk rá a barna cukrot és a kakukkfüvet, 1 perc után pedig a lisztet. Alaposan keverjük vele össze.
Öntsük rá az almaszirupot, majd az ecetet, keverjük össze. Öntsük fel az alaplével, majd adjuk hozzá a babérlevelet. Várjuk meg, míg felforr, majd vegyük lejjebb a lángot, gyöngyözve főzzük fél óráig. Kóstoljuk meg, szükség szerint sózzuk, borsozzuk.
Tegyük a szószba a körbepirított húsgolyókat, majd addig főzzük őket, míg teljesen át nem főnek, kb. 15-20 percig.
Rögtön, sült krumplival kínáljuk.
Fotó: Getty Images