Mézes-balzsamecetes mázzal sült kacsa: ropogós a bőre, szaftos a húsa
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
Bár időigényes, egyszerűen készül a mázzal borított kacsasült, kicsit citrusos, mézes, a balzsamecet pedig ellensúlyozza az édes ízeket.
Ha igazán mutatós ünnepi sülttel koronáznád meg a karácsonyi asztalt, ne hagyd ki ezt az egészben sült kacsát, amit akár körettel együtt is készíthetsz, vagy színes zöldségekkel és gyümölcsökkel tálalhatsz. Bár a klasszikus narancsos kacsa is isteni, most egy másik változatot mutatunk: a mézes-balzsamecetes máz egyszerre édeskés és savanykás, nagyon fényes lesz tőle a kacsa bőre.
Bár maga a recept nem bonyolult, odafigyelést és jelenlétet igényel, ugyanis 3 óráig sül a kacsa, és az utolsó 80 percben többször is át kell kenni a húst a mázzal, hogy szaftos és ízletes legyen. Ha szeretnéd, az utolsó 15 percben kapcsold a sütőd grillfunkcióra, hogy szép pirult és még ropogósabb legyen a kacsa bőre.
Mézes-balzsamecetes kacsa
Hozzávalók 6 adaghoz
- 1 darab pecsenyekacsa (2,5 kg)
- ízlés szerint só
- 4 gerezd fokhagyma
- 2 darab citrom
- 125 ml balzsamecet
- 80 gramm méz
Elkészítés:
A konyhakész kacsát vegyük ki a hűtőből a sütés előtt 30 perccel.
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.
A kacsát öblítsük át kívül, belül hideg vízzel, majd töröljük szárazra. Tegyük egy tiszta munkafelületre. A mellrészt egy éles késsel irdaljuk be négyzetrácsosan, de ne szeljünk bele a húsba, csak a bőrt vágjuk át. A kacsa más, zsírosabb részeit is picit megszurkálhatjuk a kés hegyével.
Kívül-belül sózzuk a kacsát.
A fokhagymát pucoljuk meg, az egyik citromot vágjuk szeletekre. Tegyük a fokhagymagerezdeket és a citromot a kacsa belsejébe, a combokat pedig kössük össze zsineggel.
Tegyünk egy sütőrácsot egy tepsibe, majd helyezzük rá a kacsát a mellével felfelé. A rácsra azért van szükség, mert így a kacsából kisült zsír alá tud csöpögni. Toljuk a húst a sütőbe 1 órára.
1 óra elteltével fordítsuk meg a kacsát, majd tegyük vissza még 40 percre a mellével lefelé.
Ha letelt az 1 óra 40 perc, vegyük ki a kacsát a sütőből, tegyük egy tányérra. A tepsiben összegyűlt kacsazsírt öntsük egy tálkába, zárjuk le légmentesen, majd a hűtőben tároljuk, rengeteg mindenhez felhasználhatjuk. Tegyük vissza a kacsát a mellével felfelé a ráccsal bélelt tepsibe.
A balzsamecetet keverjük össze a másik citrom facsart levével, majd kenjük át vele a kacsát. Tegyük vissza a húst 40 percre sülni, de minden 10. percben kenjük át a balzsamecetes-citromos keverékkel.
Ha letelt a 40 perc, a mézet keverjük össze 3 ek. balzsamecetes-citromos lével, majd ezzel is kenjük át a kacsát. Újabb 40 percig süssük a kacsát, és szintén kenjük át minden 10. percben, csak ezúttal már a mézes mázzal.
Ha a kacsa elkészült, hagyjuk pihenni 15 percig, vegyük ki a belsejéből a fokhagymát és a citromszeleteket, majd tálaljuk.
Fotó: Getty Images