Így készül a pirozski, a tradicionális orosz húsos batyu - Omlós tészta, sok töltelék
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Bár az oroszoknál a pirozski - ez a tradicionális, kelt tésztából készült péksütemény - kifejezetten családi, ünnepi események étele, én teljesen más alkalommal ismerkedtem meg vele.
Egy borús, esős nyár végi napon néhányan felkerekedtünk, hogy fussunk a Budai hegységben egy hosszú távot. Mivel tudtuk, hogy a célba érkezés után mindenki farkaséhes lesz, mindegyikünk hozott valami finomságot. Az egyik - orosz származású - lány pirozskival lepett meg minket.
A futás biztosan örökké emlékezetes marad mindannyiunknak, de azért a legszebb pillanat az volt, amikor végre beérkeztünk a célba. Ott egy kis szusszanás után rávetettük magunkat a hozott ételekre, és végre megkóstolhattam a pirozskit. A kicsike, töltött batyukat az oroszok családi események, ünnepek, illetve a vasárnapi ebéd részeként eszik, de minket a futás után lakatott jól.
A pirozski a pirog rokona, a pirozsok többes száma. Bár nem gondoltam, hogy ebből a húsos, kelt tésztás, igencsak laktató ételből egynél több is belém fér, a harmadik után már nem voltak kétségeim, miért a többesszámú alakot használják.
A pirozski tésztáját többféle töltelékkel készítik, mi a húsos-káposztás változatot kóstolhattuk meg. Létezik halas, májas, krumplis, gombás, sőt túrós és gyümölcsös verzió is.
Most már csak az elkészítés módja van hátra, ami igencsak időigényes, de mint látni fogjátok, megéri. Ezúton is tengermély tiszteletem Marinának, hogy a korai indulás ellenére még a pirozski elkészítésére is volt energiája.
Darált húsos pirozski
Hozzávalók 4 adaghoz
- 0.5 liter tej
- 14 gramm szárított élesztő
- 2 darab tojás
- 2 evőkanál cukor
- 15 dekagramm vaj
- 1 deciliter tejföl
- ízlés szerint só
- 40 dekagramm vegyes darált hús (marha és sertés) töltelékhez
- 1 evőkanál vaj vagy valamilyen zsiradék
- 2 darab főtt tojás
- 1 fej hagyma
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
- ízlés szerint petrezselyem
- 500 gramm liszt
Elkészítés:
A darált húsos töltelékhez:
A darált húst vajjal jól dolgozzuk össze, majd kicsit pirítsuk meg, és daráljuk le újra. Az apróra vágott hagymát egy másik edényben vajon vagy más zsiradékon pároljuk meg az ugyancsak apróra vágott kemény tojással és petrezselyemmel, majd gyúrjuk össze a hússal. A végén ízlés szerint sózzuk-borsozzuk.
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, légkeveréses fokozatra.
Ha megkelt, a tésztát nyújtsuk fél centiméter vastagságúra,és pohárral vágjunk belőle kerek lapokat. Kevés vízzel locsoljuk meg, a tölteléket tegyük a lap közepére, a szélét kis pohárral nyomkodjuk meg, hogy a batyunk jól összezáródjon, a szélét hajtogassuk fel, és kifli vagy táska alakúra sodorjuk.
Tegyük őket egymástól egy-két centiméter távolságra egy tepsibe, kenjük meg felvert tojással, és előmelegített sütőben 25-30 percig süssük, közben folyamatosan figyelgessük. Forrón tálaljuk.
Fotó: Getty Images