Sajtos-petrezselymes rizsgombóc - Az arancini nagyon finom
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
Az arancini klasszikus olasz étel, aminek az alapját a rizottó - és ez esetben - kétféle sajt adja. Az arancinit falatnyi méretűre is lehet készíteni, ha előételként vagy vendégváróként kínálnánk, de nagyobb változata főételként is megállja a helyét.
Az a szuper az aranciniben, hogy maradékfelhasználós recept is egyben. Bár rizottórizsből az igazi, maradék főtt rizsből is elkészíthető, kicsit puhább, ragacsosabb, de ugyanolyan finom lesz.
Különleges - és a folyamatos kevergetéstől megkímélő -, sült rizottót használunk alapnak, de ha van maradék rizs, akkor egyszerűen ugorjuk át azt a lépést, és a massza bekeverésétől kezdjünk neki.
Ahhoz, hogy a rizs formázható legyen, hűtőbe kell tenni, különben annyira ragacsos lesz, hogy nem lehet majd belőle gombócokat formázni. Úgyhogy az elkészült masszánkat tegyük hideg helyre legalább 3 órára, de az sem árt neki, ha egy egész éjszakát pihen a hűtőben.
Nem gond, ha nem fogynak el a rizsgolyók, 3 napig tárolhatjuk őket a hűtőben, újramelegítve is isteniek. Tálalás előtt tegyük őket 180 fokos sütőbe 10 percre, olyan ropogósak lesznek kívülről és a sajt olyan nyúlós lesz belülről, mintha frissen sültek volna.
Sajtos-petrezselymes arancini
Hozzávalók 25 adaghoz
Sült rizottóhoz
- 2 evőkanál vaj
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 darab hagyma
- 1.5 bögre rizottó rizs (arborio)
- 0.5 bögre fehér bor (száraz)
- 3.5 bögre alaplé
- 1 bögre tej
A rizsbe keverni
- 1 darab tojás
- 1 bögre cheddar sajt
- 0.75 bögre mozzarella sajt
- 2.5 evőkanál petrezselyem (friss)
- 0.5 teáskanál só
- ízlés szerint bors
Bundához
- 0.5 bögre liszt
- 2 darab tojás
- 2 bögre panko morzsa
- ízlés szerint só, bors
Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.
Olvasszuk meg egy serpenyőben a vajat. Adjuk hozzá az apróra vágott hagymát, majd 5 perc után az összezúzott fokhagymát.
Mehet hozzá a hagymákhoz a rizs is, kevergessük addig, amíg üveges nem lesz. Adjuk hozzá a fehér bort, közepes lángon addig főzzük, amíg a rizs be nem szívja a folyadékot.
Adjuk hozzá az alaplevet és a tejet. Folyamatosan kevergetve forrásig melegítsük, majd öntsük át egy tűzálló tálba, fedjük le, és tegyük a sütőbe 30-40 percre. Ha a rizs az összes levet beszívta és megpuhult, készen van.
Vegyük ki a sütőből, ha kihűlt, adjuk hozzá a tojást, a sajtokat, a petrezselymet, a sót és borsot. Keverjük jól össze a hozzávalókat, majd takarjuk le a masszát folpackkal, tegyük hűtőbe legalább 3 órára.
Készüljünk elő a panírozáshoz: a lisztet keverjük össze a sóval, borssal, a tojást verjük fel egy tálban, a panko morzsát öntsük egy másik tálba.
Formázzunk a rizsből tetszőleges méretű gombócokat, ha nagyobbakat szeretnénk, akkor kb. 2-3 evőkanálnyi adagokat. Forgassuk meg a gombócokat a lisztben, tojásban, majd a morzsában. Jól nyomkodjuk rá a panko morzsát.
Egy mélyebb serpenyőbe öntsünk kb. 2,5 cm magasan olajat, majd kapcsoljunk alatta közepes lángra. Óvatosan helyezzünk pár gombócot a forró olajba, ha kívülről aranybarnák, készen vannak. Melegen, paradicsomszósszal a legfinomabbak.
Fotó: Getty Images