10 édes péksüti házilag, amit el is csomagolhatsz: gyors recepteket is mutatunk
Kelt tésztából foszlós, leveles tésztából gyors nassolnivalókat készíthetsz, bármelyik recept mellett is döntesz, mind szuper lesz az uzsonnásdobozba.
Ha neked is a kedvenceid közé tartozik a belül foszlós, kívül ropogós, mutatós tigriscipó, mindenképp próbáld ki a házi változatát is! Az elkészítése egyáltalán nem bonyolult, és a roppanós külső nyitját is mutatjuk.
A cipó tigrismintája és ropogós héja egy rizslisztes máznak köszönhető: mivel ez a fajta liszt gluténmentes, a hagyományos kenyértészta gyorsabb tempóban növekszik a sütőben, mint a máz, így az megtörik, és létrejön a jellegzetes minta.
A tigriscipó tésztája akkor az igazi, ha egy icipicit édeskés, ráadásul az élesztőnek is szüksége van a cukorra, így azt semmiképp se hagyd ki belőle!
A meleg vizet, a cukrot és az élesztőt keverjük össze egy kis tálkában. Tegyük félre pár percre.
Egy nagy tálban keverjük össze a lisztet és a sót, majd adjuk hozzá az élesztős keveréket és a puha vajat. Keverjünk mindent össze, majd dagasszuk át a tésztát, míg egy rugalmas, puha gombócot nem kapunk.
Tegyük a tésztát egy tálba, fedjük le, majd tegyük félre 30 percre.
Készítsünk a tésztából egy hosszúkás vagy egy kerek cipót (esetleg 4 kis zsemlét), majd tegyük egy sütőpapírral bélelt tepsire. Fedjük le olajjal enyhén lekent fóliával, majd hagyjuk kelni 60 percig, vagy míg a duplájára nem nő.
A tetejéhez keverjük össze a lisztet, sót, élesztőt és cukrot, majd adjuk hozzá a vizet és az olajat, míg egy krémes pasztát nem kapunk. Ha túl sűrű, adjunk hozzá még egy kis vizet, hogy kenhető legyen, ha túl híg, akkor pedig egy kevés rizslisztet.
Mikor a cipó már 20 perce kel, szedjük le róla a fóliát, és kenjük le a rizslisztes keverékkel, hogy mindenhova jusson belőle. Hagyjuk kelni még 40 percig.
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
Toljuk a cipót a sütőbe 30-35 percre, míg aranybarna nem lesz.
Fotók: Getty Images
@sobors.hu