Ropogós profiterol édes, krémes töltelékkel - Az olasz édesség ellenállhatatlanul finom
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A gusztusos desszert égetett tésztából készül, valamilyen édes öntettel vagy porcukorral megszórva is szervírozható, de ha igazán fantasztikusra szeretnéd készíteni, akkor a fánkocskák belsejét érdemes megtölteni.
Mivel az édesség alapja égetett tészta, sokan félnek az elkészítésétől, pedig ha odafigyelsz néhány dologra, gond nélkül előállíthatod a finomságot. A profiterolt a különböző textúrák teszik izgalmassá, a ropogós tészta belsejébe krémes vaníliafagyi illik a legjobban, öntetnek pedig csokit vagy karamellt válassz.
Mire kell figyelni?
Sokan már a tészta összeállításánál elrontják: fontos, hogy az összes liszt egyszerre kerüljön a lábasba, és addig keverd, míg elválik az edény falától. A fényesre kevert tésztát ezután teljesen ki kell hűteni, a tojásokat pedig mindig egyenként kell a masszába keverni, mert így fogod látni, hogy a textúrája mikor lesz rugalmas. Ha elérted a kellő állagot, nem szükséges bele több tojás.
A tészta adagolását követően a kis fánkocskák tetejét érdemes vizes kézzel megnyomkodni, hogy a tészta ne égjen meg. A finomság alapját akár 2-3 nappal előre is el lehet készíteni, jól becsomagolva hűtőben tárolható, nem kell attól félni, hogy veszít az élvezeti értékéből, töltelék nélkül ropogós marad a textúrája.
A profiterol tölteléke házi vaníliakrém is lehet, de ha igazán különleges édességet szeretnél készíteni, akkor a ropogós tésztát vaníliafagylalttal töltsd meg és az öntetről se feledkezz meg, használhatsz csokit vagy karamellt.
Töltött profiterol
Hozzávalók 6 személyre
Tészta:
- 50 gramm vaj
- 1 csipet só
- 60 gramm rétesliszt
- 1 evőkanál cukor
- 4 darab tojás
- 150 milliliter víz
Töltelék:
- 300 gramm vaníliafagylalt
Elkészítés:
A vizet öntsük lábasba, majd adjuk hozzá a vajat és a sót. Melegítsük addig, amíg a vaj elolvad, majd ha forrásnak indult, szórjuk bele az összes lisztet és a cukrot, gyorsan keverjük el. Keverjük addig, amíg a massza elválik a lábas falától. A masszát tegyük át egy másik tálba és hagyjuk kihűlni.
Miután kihűlt, keverjük át még egyszer a masszát, majd forgassuk hozzá egyenként a tojásokat, amíg a tészta rugalmas nem lesz (amikor rugalmas, simán lejön a kanálról, nem szükséges hozzákeverni a többi tojást).
A tésztát kanalazzuk habzsákba, majd egy sütőpapírral bélelt tepsire nyomjunk 2 centiméter átmérőjű kupacokat. A tetejüket vizes kézzel simítsuk le, utána toljuk 180 fokosra előmelegített sütőbe 15-25 percre, amíg szép aranybarnák nem lesznek.
A vaníliafagyit a mélyhűtőből tegyük a hűtőbe 30 percre, utána kanalazzuk habzsákba. A cső segítségével lyukasszuk ki a tészta alját, majd a lyukon keresztül nyomjunk annyi fagyit a fánkocskákba, amennyi elfér. A betöltött profiterolokat fogyasztásig mélyhűtőben kell tárolni. Jól becsomagolva 1 hétig is tárolható így az édesség.
Fotó: Getty Images