Isteni stíriai metélt házilag gyúrt túrós tésztából: édes, tejfölös krémmel sül össze
Ha te is azok közé tartozol, akik a túrós tésztát cukorral eszik, imádni fogod a stíriai metéltet, tökéletes desszert vagy második fogás lesz belőle.
A túrós tésztát senkinek sem kell bemutatni, igazi klasszikus, ki szalonnapörccel, ki cukrosan kínálja a tejföllel meglocsolt ételt. Petőfi Sándornak is ez volt az egyik kedvenc fogása, amelyről még az Arany Jánosnak írt versében is említést tesz.
Most egy újragondolt verzióban mutatjuk meg a hagyományos ételt, amely ízében abszolút hozza a jól ismert receptet, viszont tálalásában és formájában különbözik tőle. A túró ugyanis házilag gyúrt tésztába kerül, majd a töltött batyukat még meg is pirítjuk, hogy igazán finomak legyenek.
Sem a tészta, sem a töltelék elkészítése nem nagy ördöngösség, de arra nagyon figyelni kell, hogy a batyuk szélét alaposan nyomkodd össze, és ne maradjanak benne légbuborékok, mert akkor szétnyílhat a főzés során. Ha nem rögtön kínálnád, a nyers töltött tésztát le is fagyaszthatod: ehhez előbb egy tálcán elosztva tedd a mélyhűtőbe a darabokat, hogy ne ragadjanak össze, majd ha megfagytak, utána mehetnek hűtőzacskóba.
A tészta hozzávalóit tegyük egy nagy tálba, majd robotgéppel vagy kézzel kezdjük el összedolgozni a hozzávalókat. Addig gyúrjuk a tésztát, míg el nem válik az edény falától, és sima, rugalmas nem lesz. Ez géppel kb. 5, kézzel kb. 15 perc. Ha nagyon ragacsos, adjunk még hozzá egy kevés lisztet, de azt tartsuk észben, hogy ez egy viszonylag puha tészta.
A tésztagombócot csomagoljuk folpackba, majd tegyük a hűtőbe legalább 2 órára.
A töltelék hozzávalóit keverjük össze, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
A tésztát felezzük el, amivel épp nem dolgozunk, azt tegyük vissza a hűtőbe.
A tésztát lisztezett felületen nyújtsuk 2 mm vastag téglalappá, majd egy kerek kiszúróval szaggassuk ki, de akár egy pohár száját is használhatjuk. A körök lehetnek kisebbek és nagyobbak is. A kimaradt tésztát gyúrjuk gombóccá, csomagoljuk folpackba, majd tegyük a hűtőbe, míg nem használjuk.
A tésztakörök közepére tegyünk 1-2 evőkanálnyi túrós tölteléket, majd hajtsuk félbe a tésztát. A széleket alaposan nyomkodjuk össze a töltelék körül, ne hagyjunk benne levegőt vagy üres részeket. Ha szeretnénk, díszíthetjük is a tészta széleit.
A betöltött tésztákat tegyük lisztezett felületre, majd járjunk el így a maradék tésztával.
Melegítsünk bő, sós vizet a batyuk kifőzéséhez. Mikor forr, adjuk hozzá a tésztát, annyit, amennyi kényelmesen elfér. Ha feljöttek a víz tetejére, még 5 percig főzzük őket, majd szűrjük le.
Akár már így is tálalhatjuk, de pirítva még finomabb: ehhez forrósítsunk egy kevés olajat egy serpenyőben. Dobjuk bele a megfőtt tésztákat, majd oldalanként kb. 3 percig süssük, míg aranybarna lesz a külsejük.
Tejföllel és szalonnapörccel kínáljuk.
Fotók: Getty Images
@sobors.hu