A britek pásztorpitéje másként: vegán, édesburgonyás verzió
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
A pásztorpite amolyan egyszerű, de nagyszerű étel. Szaftos, telt ízű fogás, igazi klasszikus. A recept már csak azért is zseniális, mert remekül alakítható. Ennek szellemében jöjjön egy izgalmas vegán változat.
Az újragondolt pásztorpiténk egy igazi szívet-lelket melengető étel. Elkészítése különösebb gyakorlatot nem igényel, nem is túlságosan pepecselős, még úgy sem, hogy a klasszikus pite két rétegével szemben itt három kap majd szerepet.
Bár nem vagyok híve a gyümölcsök és zöldségek párosításának egy ételen belül, de ez esetben a sós, zöldséges, ’gravy-s’ réteg és az édes batátapüré közé ékelődő aszalt vörösáfonyás, almás szósz a végletekig fokozza az ízorgazmust. Az egyetlen szükséges előkészület a lencse néhány órán át tartó áztatása.
Miért érdemes beáztatni a lencsét?
Bár a lencse áztatás nélkül is gyorsan megfő, ezt a lépést ne mulasszuk el. Áztatás után mossuk át a hüvelyest, majd fedő nélkül főzzük babérlevéllel, köményfélékkel, esetleg algával. A keletkező habot szedjük le főzés közben. Miután a lencse megfőtt, öntsük ki a főzővizét, újfent mossuk át, és így dolgozzunk vele tovább.
Ezzel a módszerrel a puffadásért felelős fitinsavakat kiöblítjük, és a könnyű vacsora valóban könnyű marad. Érdemes egy nagyobb adag lencsét így elkészíteni, majd csírátlanított üvegben eltenni. A hűtőben akár egy hétig is eláll. Az itt prezentált recept elkészítési ideje is jócskán rövidül, ha előrelátóak vagyunk.
Vegán pásztorpite
Hozzávalók 4 adaghoz
Püréhez
- 3 darab batáta
- 100 milliliter mandulatej
- 1 evőkanál kókuszzsír
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
- 1 kávéskanál fahéj
- 1 kávéskanál szerecsendió
- 1 kávéskanál őrölt gyömbér
Szószhoz
- 3 darab alma
- 1 marék aszalt vörösáfonya
- 1 evőkanál aranymazsola
- 1 kávéskanál fahéj
- 1 kávéskanál szerecsendió
- 1 kávéskanál őrölt gyömbér
Zöldséghez
- 100 gramm főtt lencse
- 1 fej vöröshagyma
- 3 darab sárgarépa
- 2 darab szárzeller
- 250 gramm barna csiperkegomba
- 2 evőkanál paradicsompüré
- 1 deciliter vörösbor
- 1 evőkanál szójaszósz
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
Elkészítés:
A batátát meghámozzuk, felkockázzuk, és annyi vízben, amennyi ellepi, puhára főzzük. Nagyjából 15 perc kell neki. Mikor elkészült, krumplinyomóval pürésítjük, majd a mandulatejjel és a kókuszzsírral varázsoljuk pompásan krémes állagúvá, fűszerezzük, és félretesszük.
A beáztatott és átöblített lencsét a fűszerekkel együtt tegyük fel főni, úgy 15 perc alatt főzzük puhára.
A megtisztított, feldarabolt almákat a vörös áfonyával, a mazsolával, a fűszerekkel és a vízzel közepes lángon, fedő alatt sűrű szósszá főzzük.
A zöldséges réteghez egy evőkanál kókuszzsírt hevítünk, hozzáadjuk a finomra aprított hagymát, az apróra darabolt répát és szárzellert. Jó alaposan dinszteljük az egészet, majd hozzáadjuk a negyedelt gombákat. Néhány percig együtt pároljuk a zöldségeket, majd mehet bele a megfőtt lencse is. A paradicsompürét és a szójaszószt a zöldségekhez adjuk, a keveréket vörösborral lazítjuk, végül sózzuk és borsozzuk. Egyet buggyan és kész, rétegezhetünk is.
A kókuszzsírral kikent tepsiben alulra fektetjük a zöldséges réteget, erre jön az almaszósz, végül pedig a batátapüré. A pitét előmelegített sütőben 180 fokon 45 percig sütjük, vagy legalább addig, míg a teteje szépen megpirul és az oldalán a szaft kibugyog.
Fotó: Getty Images