Almával font, puha kalács a zsidó újévre – Cukor helyett méz kerül a tésztájába

almás barhesz cover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A hagyományos szombati fonott kalács, a barhesz, a zsidó újév ünnepi asztalára is felkerül, csak hosszúkás helyett kerek formában.

A zsidó újév idén szeptember 18-án köszönt be és szeptember 20-ig tart. A két nap alatt olyan ételek kerülnek az asztalra, amitől az új év édes és sikeres lesz. A méz és az alma minden ünnepi asztalon helyet kap, az almát mézbe mártják, így kívánnak egymásnak édes új esztendőt.

Ünnep lévén áldást is mondanak, mégpedig a fonott kalácsra, vagyis a barheszre. A barhesz ezen az ünnepen nem hosszúkás, hanem kerek, ami az élet körforgására utal. A tésztája is édesebb, mint a szombati kalácsnak, ebben a barheszben még az újév szimbólumai is benne vannak, legalábbis a két legfontosabb: az alma és a méz. A zsidó hagyomány szerint újévkor kell egy sosem próbált recept is az asztalra, idén legyen ez a puha kalács az.

Zsidó újévi almás kalács

almás barhesz recept

Hozzávalók 8 személyre

Kalács

  • 510 gramm liszt
  • 20 gramm élesztő
  • 210 milliliter víz (langyos)
  • 1 teáskanál cukor (élesztőhöz)
  • 1 darab tojás
  • 2 darab tojássárgája
  • 150 gramm méz
  • 30 milliliter olaj
  • 2 teáskanál vaníliakivonat
  • 1 kávéskanál
  • 2 darab alma
  • 50 gramm cukor
  • opcionális fahéj

Kenés

  • 1 darab tojás
  • 1 evőkanál víz (hideg)
Recept idők

Elkészítés:

Öntsünk bele a langyos vízből 50 millilitert egy nagy tálba. Morzsoljuk hozzá az élesztőt, tegyünk bele egy teáskanál cukrot. Várjunk 10 percet, hogy az élesztő felfusson. Amikor felfutott, öntsük hozzá a maradék vizet, üssük bele a tojást, a tojássárgáját, adjuk hozzá a mézet, az olajat, a vaníliakivonatot és a sót. Keverjük el alaposan, hogy egynemű legyen. Ezután fokozatosan kezdjük el hozzáadni a lisztet, és ahogy kezd sűrűbb lenni a tészta, kezdjük a kezünkkel dagasztani. Addig dagasszuk, amíg szép fényes, de nem túl kemény tésztát kapunk. Ekkor takarjuk le egy tiszta konyharuhával, és meleg helyen hagyjuk egy órát kelni. Ha megkelt, vegyük ki a tálból, kicsit ütögessük meg, hogy a levegőbuborékok kimenjenek belőle. Hagyjuk még legalább fél órát kelni. A végén kétszeresére kell nőnie a tésztának.  

Közben egy lábasba tegyünk vizet és egy csipet sót. Az almákat hámozzuk meg, vágjuk fel apró kockákra, majd tegyük bele a vízbe, hogy ne barnuljon meg, tegyük félre. Amikor a tészta megkelt, vegyük ki az almákat a vízből, egy papírtörülközőn szárítsuk meg, szórjuk rá a cukrot. Ha szeretnénk, kicsit hintsük meg fahéjjal is. 

Vegyük ki a megkelt tésztát a tálból, tegyük egy kilisztezett deszkára. Még egyet gyúrjunk rajta. Ebből az adagból két közepes méretű kalács lesz. A tésztát vágjuk félbe, az egyik felét tegyük vissza a tálba, takarjuk le. 

A másik felét vágjuk négyfelé, hengergessük el, majd nyújtsuk ki téglalap alakúra, vigyázva, hogy ne legyen túl vékony, mert ebbe kerülnek majd az almadarabok. Tegyünk minden téglalapra ízlés szerint az almákból, ne túl sokat, mert akkor szétszakad a tészta. A széleket hagyjuk üresen. Arra is vigyázzunk, hogy az alma ne legyen nedves, mert akkor szétáztatja a tésztát. Ha kész, tekerjük össze a tésztát úgy, hogy teljesen zárjuk le, nehogy kiessenek belőle az almák. Készítsünk újból kis hengereket a tésztából. Mind a négy részt készítsük el ugyanezzel a módszerrel. 

A kör alakúra font négyes kalácsfonáshoz itt láthattok egy egyszerű módszert. 

Ha megfontuk, még hagyjuk körülbelül 30 percet kelni a kalácsot. 

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. Egy tálkában keverjünk el egy tojást egy evőkanál vízzel, kenjük meg vele a kalácsot. Tegyük sütőbe, süssük 20 percig. Ekkor vegyük ki, kenjük meg újra a tojásos keverékkel, majd tegyük vissza sülni további 15 percre.

Fotó: Szász Eszter / Sóbors

Ezt is szeretjük