A rakott krumpli szaftosan az igazi: 7 tipp, hogy fenséges legyen a végeredmény
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A rakott krumpli kiadós és nagyon finom, készülhet magyarosan, kolbászkarikákkal telepakolva, de népszerű még a francia és az olasz változat is.
A tepsis, fenséges fogás az egyik legnagyobb hazai kedvenc, a finomság rengeteg változatban készülhet, van, aki szerényen, virslivel, míg más gazdagabban, jobb minőségű kolbásszal, szalonnával, esetleg hússal rétegezve készíti. Bárhogy is kerüljön a sütőbe, az biztos, akkor a legfinomabb, ha nincs kispórolva belőle az alapanyag és jó szaftos.
A tartalmas étel minden családban máshogy készül, érdemes azonban a megszokott recepteken csavarni egyet, hisz az egyszerű finomság rengeteg lehetőséget rejt magában. Sokan - hűen a nagyi régi receptjéhez - szigorúan csak tejföllel kenik meg a burgonyát, pedig besamelmártással, sajtmártással is isteni, vagy csak simán sajttal megsütve.
A rakott krumplit mindig érdemes nagyobb adagban gyártani, mert másnap is ugyanolyan finom. A maradékot egyszerűen csak sütőbe kell tolni, alaposan átmelegíteni, majd felszolgálni.
Az étel készítése egyszerű, de bosszantó tud lenni, hogy sok edény, tányér lesz piszkos a főzés során, vagyis lesz mosogatnivaló bőven. Ennek ellenére érdemes elkészíteni, új recepteket kipróbálni, hisz tényleg ez az egyik legízletesebb hazai étel, amit mindig öröm fogyasztani. Most egy csokorba szedtük, mire kell figyelni, ha legközelebb rakott krumplit készítenél, mivel teheted izgalmasabbá a régi kedvencet.
Figyelj a krumpli fajtájára!
A hagyományos rakott krumpli készítésénél mindig egészben, a héjával együtt főzd a burgonyát. A legjobb, ha addig főződ a krumplit, míg a villát könnyedén bele tudod szúrni, majd hideg vízzel lehűtöd, megpucolod és felkarikázod. Épp ezért nagyon fontos, hogy olyan burgonyát vásárolj, ami főzésre alkalmas, ez a piros vagy barna héjú.
Persze akadnak olyan konyhatündérek, akik inkább francia módon készítik, vagyis nyersen hagyják a krumplit és a lehető legvékonyabban szeletelik fel, de az is jó megoldás, ha a vékonyra felszelt krumplikat lobogó vízbe dobod 8-10 percre. Ha kipróbálnál valami újat, akkor krumplipüré közé rejtsd a szaftos alapanyagokat.
Ne karikázd a főtt tojást!
A hagyományos verzióból kihagyhatatlan a karikákra vágott főtt tojás, érdemes azonban reszelve szórni rá a burgonyára, úgy sokkal finomabb, mutatósabb lesz.
Kolbász, szalonna vagy hús?
Ahány ház, annyi szokás. Ha a nagyi receptje szerint készül, akkor lángolt kolbászkarikák kerülnek a burgonyára, hisz ebből rendesen kisül a szaft, nem lesz száraz a rakott krumpli. Előfordulhat azonban, anyagi vagy ízlésből adódó okokból, hogy virsli, debreceni vagy krinolin kerül az ételbe.
A kolbászt érdemes mindig hentesnél vásárolni, rakott krumplihoz kérni, így biztos, hogy olyan kerül rá, ami kellően szaftos. Persze a felhasználását illetően sem muszáj a nagyi által megszokott módot követni és felkarikázni: bátran vághatod apró kockákra is és egybekeverheted a tejföllel, vagy felkarikázva a serpenyőben is megpiríthatod, de a bőrétől megszabadítva akár rá is lehet tépkedni a krumplira.
Ha tartalmas rakott krumpli a cél, akkor nyugodtan kerülhet a kolbász mellé szalonna is. A szalonnát is érdemes a hentessel egyeztetni, mit ajánl, általában arra is kap tippet az ember, hogy hogyan tegye az ételbe. Például császár esetében érdemes kicsit zsírjára pirítani.
Készülhet olyan rakott krumpli is, amelybe nem kolbász és szalonna, helyette csíkokra vágott csirkemell kerül, amit pirítva, sóval és borssal ízesítve kell elősütni, mielőtt a krumplira kanalaznád. A csirkés rakott krumplinál azonban egy-két dologra külön kell figyelni, hogy szaftos legyen. Érdemes jó sok besamelmártással nyakon önteni és sajtot is szórj rá.
Bőségesen a fehér mártással!
A régi receptekben mindig tejföltől gazdag a rakott krumpli, amely a burgonya közé és a tetejére is kerül, és bizony, mivel a magyarok nagyon szeretik a tejfölt, még a tálalásnál is rá szoktuk kanalazni. Nincs is baj a tejföllel, nagyon finom, de néha jólesik változtatni a megszokott dolgokon. Tejföl helyett besamelmártást használj, alaposan locsold meg vele a krumplit, jusson belőle mindenhova, sokkal ízletesebb és szaftosabb lesz így készítve. Persze nem kell lemondanod a tejfölről sem, ha nagyon szereted, a kész besamelmártáshoz is keverhetsz belőle.
A sajtról sem szabad megfeledkezni, nagyon finom és gusztusos, ha a krumplit jó sok reszelt sajttal lezárva tolod a sütőbe.
Más zöldségekkel is lehet bolondítani
Ha tényleg új formában szeretnéd elkészíteni, akkor olaszosan szervírozd a rakott krumplit, ez attól lesz különleges, hogy bolognai ragu kerül a rétegek közé. A raguban sárgarépa és zellerszár is van, nagyon laktató és ízletes lesz a krumplis finomság.
Persze máshogy is rejthetsz zöldséget a tepsiben sült ételbe, a krumplit vékonyan szeletelt zellergumóval lehet dúsítani, de érdemes még brokkolival, karfiollal vagy tetszőleges zöldséggel vegyítve készíteni.
Fűszerek
Ha kolbásszal és szalonnával készül a rakott krumpli, akkor óvatosan bánj a fűszerekkel, mivel mind a két alapanyagból bőven fog kisülni íz, ezért nagyon csínján sózz és borsozz. Szerecsendióból is érdemes egy keveset használni, de csak akkor, ha besamelmártással dolgozol. Ha egy picit pikánsabbra szeretnéd, akkor cayenne-bors és 1-2 gerezd fokhagyma is kerülhet az ételbe.
Miben süljön?
Tepsiben és jénaiban is tökéletes lesz, ha azonban sikerül beszerezned egy cserépedényt, sokkal finomabb ételt tálalhatsz.
Fotók: Getty Images