Így használd fel a konyhai hulladékot: a zöldséghéjból mennyei alaplé készülhet
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Szemétnek látszik, mégsem az, a zöldség- és gyümölcshéj nem kukába való, összeszedtük, mi mindenre lehet használni a konyhai hulladékot.
Manapság szerencsére egyre többen törekednek a pazarlásmentes életmódra – okosan felhasználni a maradékot, kerülni a felesleges konyhai hulladék termelését.
Ha jobban belegondolsz, nem új keletű dologról van szó, a nagymamák mindig is arról voltak híresek, hogy felhasználtak, amit csak tudtak. Míg a legtöbben ma automatikusan kidobják a hagyma héját, a nagyik félretették, majd levesbe főzték, vagy gyógyteát készítettek belőle, mely nátha idején áldásosan hat a gyenge szervezetre.
Ha gyakran főzöl, elkerülhetetlen a konyhai hulladék felhalmozódása, olykor azonban feleslegesen tömöd a kuka száját, egy kis fantáziával rengeteg mindent újrahasznosíthatsz: akár még saját veteményesed is lehet, ha a szemetesbe szánt zöldet más szemlélettel nézed. Figyelj a környezettudatosságra, óvd a bolygót, és még pénzt is spórolhatsz az okos megoldásokkal.
Tervezéssel minden könnyebb
Ahhoz, hogy kevesebb szemetet termelj, érdemes az elején kezdeni, vagyis bevásárlás előtt írj listát, tervezd meg a heti menüt, csak olyan termék kerüljön a kosaradba, amit felhasználsz.
Alaplé
A zöldségeket ne becsüld alá, gyűjtsd össze a fehér-, a sárgarépa, hagyma héját és a paprika csumáját, mert alaplé készülhet a hulladéknak hitt zöldekből. Bátran fagyaszd le őket, majd amikor legközelebb levest főznél vagy alaplevet, használd fel. A paprikacsuma pörköltbe és lecsóba is kerülhet, sokkal zamatosabb lesz tőle az étel.
A brokkoli és a zeller zöldje kincset ér
A karfiol levelével együtt vétek kidobni a brokkoli levelét, hisz vitaminokban és ízben gazdag, levesekben, mártásokban, rizottóban tökéletesen felhasználható. Olaszországban a brokkoli leveléből tejszínes-tésztás ételt szoktak készíteni, de akár párolva is kínálhatod, rizzsel és kecskesajttal egyszerű, de nagyon finom.
A zeller megosztja az embereket: az angol zeller sokféle ételben szolgál kiváló alapanyagként, a gumóját levesbe szokás tenni, a zöld leveleiről újabban megfeledkeznek, pedig remek ízesítő. A krumplileves lelke, használd bátran, akár más levesekbe is.
Pesto is lehet belőlük
Minden, ami zöld, alkalmas pestónak, ezért a karfiol, brokkoli, karalábé leveléből is el lehet készíteni az olasz szószt. Csak valamilyen olajos magra, fűszerekre és olívaolajra lesz szükség hozzá.
A krumplihéjat se dobd ki
Bizony, ropogósra sütve nasiként kínálhatod, a krumplihéjchips sütőbe tolva is készülhet kevés olajjal egybeforgatva, ízlés szerint fűszerezve. Ez ám a csomagolásmentes, bolygóbarát finomság.
Emeld új szintre a speciális étkezést!
A Tesco termékvonalában mindent megtalálsz a különböző speciális étkezésekhez. Mi hiszünk abban, hogy egészségünk megőrzésében a kiegyensúlyozott étrendnek különösen fontos szerepe van. Ehhez azonban nem szükséges alapjaiban megváltoztatnunk étkezési szokásainkat. Fedezd fel a Plant Chef, FreeFrom, speciális és organikus termékcsaládot! Engedd, hogy színesebbé tegyük a menüdet!
A gyümölcshéj is sok lehetőséget rejt magában
A téli időszakban a citrusfélék a legnépszerűbb gyümölcsök, de a héjukat sem érdemes eldobni. A citrom héját vízforraló tisztítására is használhatod, egyszerűen dobd a héjat a forralóbba, önts hozzá vizet és forrald fel.
Mivel a citrusfélék héja aromában gazdag, őrölve sütemények vagy tea ízesítésénél jól jöhet, de az alma héja is hasonlóan működik. Vízzel és cukorral összeforralva almaszósz kerülhet belőle az asztalra. A pazarlásmentes életmód jegyében a banánt szőröstül-bőröstül fel lehet használni. A megbarnult banánt fagyaszd le, turmixhoz bármikor fel tudod használni, a héját pedig használd komposztba vagy cipő fényesítésére.
A sült csirke csontja is újrahasznosítható
A húst azért is érdemes csonttal együtt vásárolni, mert ízletesebb levesek, alaplé és mártások is készülhetnek belőle. No de mi a helyzet a sült csirke megmaradt csontjával? Ugyanaz! A csontokat helyezd fazékba, önts rájuk vizet, majd főzd meg zöldségekkel együtt. Az értékes alaplevet használd főzések során, még tészta is készülhet benne, a végeredmény sokkal finomabb lesz!
Okosan a maradékkal
Rád maradt a sült hús? Semmi gond, darabold fel, pirítsd át, szósszal, tésztával vagy rizzsel egybekeverve tápláló és ízletes ebéd lesz belőle.
A szikkadt kenyér sem érdemli meg a mostoha bánásmódot, lehet még belőle kruton, ami levesbetétként funkcionál, bundás kenyér, házi morzsa és édes kenyérpudingnak is tökéletes.
A kidobandó ételek mennyiségét fagyasztással is csökkentheted, akár még a megmaradt bolognait vagy pizzaszószt is a mélyhűtőbe teheted, csak címkézd fel és írd rá, mikor raktad el, meddig használható. A hibernálás akkor is nagyon praktikus, ha a recept csak tojássárgát ír, a fehérjét tisztára mosott joghurtos- vagy tejfölösdobozban jégre teheted.
Mi legyen a tojáshéjjal?
Minden konyhában biztos a helye, sütésnél és főzésnél szinte mindig szükség van tojásra, azaz a sárgájára és a fehérjére. A héja a kukában landol, pedig ha van kerted, máris hasznát veheted. Például csigaűzőként használhatod, durvára törve vagy őrölve szórd a talajra, az éles héj egy ideig távol tartja a puhatestűeket.
Mivel rengeteg ásványi anyagot tartalmaz, ezért műtrágya készítésére is alkalmas, tökéletes táptalajt biztosít a kalciumhiányos növényeknek.
Sőt, még csíráztatásra is használhatod, majd amikor megnő, a tojással együtt cserépbe ültetheted a növényt, mivel a héj idővel úgyis lebomlik.
Legyen saját veteményesed!
Kert nélkül is gondozhatsz zöldeket, méghozzá konyhai hulladékból. Előny, ha van erkélyed, de a konyhaablakba helyezve is örülhetsz a zöldeknek. Egyszerű dolgokra gondolj, például az avokádó magját csak néhány fogpiszkálóval kell átszurkálni, egy pohár víz fölé helyezni úgy, hogy csak az alja lógjon bele, aztán csak várni kell, hogy fejlődésnek induljon.
Hagymaféle és saláta is nevelhető az ablakpárkányban. Az egyik legegyszerűbben újrahasznosítható növény a fejes saláta. A torzsáját ahelyett, hogy kidobnád, helyezd vízbe úgy, hogy a kétharmadát lepje el a víz, tedd olyan helyre, ahol a napfény éri, cseréld alatta a vizet. Ahogy elkezd növekedni, helyezd nagyobb cserépbe és élvezd a friss hajtást.
Az újhagyma gyökere is csodaszámba megy. Helyezd pohárba vagy befőttesüvegbe annyi vízzel együtt, amennyi ellepi, tedd napos helyre, mindennap ellenőrizd, pótold a vizet, majd amikor 15 cm hosszúra nőtt, ültesd földbe és élvezd a zsenge hajtást.
Fotók: Getty Images