Mi az a jackfruit? A tápanyagdús gyümölcs húspótló is lehet
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Az ősi gyümölcsöt régóta fogyasztják sós ételek kiegészítőjeként: annyira tápanyagdús, hogy akár a húst is helyettesítheted vele az étrendedben.
Gyümölcs, mint húspótló? Ha jackfruitról van szó, akkor ez sem lehetetlen! A jackfruit (ejtsd dzsekkfrút) a Délkelet-Ázsiában, Afrikában és Dél-Amerikában őshonos jákafa hatalmasra növő termése.
Érdekessége, hogy ez a legnagyobb fán termő gyümölcs a világon (akár 20 kilósra is megnőhet), és közeli rokonságban áll a fügével. Érettségétől függően a különös gyümölcs íze a semlegestől az őszibarack, a mangó, az ananász és a banán keverékéig terjed. Az alábbiakban megtudhatod, miért van jó hatással az egészségedre, és hogyan építheted be az étrendedbe.
A jackfuit vastag, göröngyös zöld héja alatt szálkás sárgás színű hús található, amely nyersen és főzve egyaránt fogyasztható (és még a magja is ehető). Sok rostot és nagyon kevés zsírt tartalmaz, emellett pedig rengeteg benne a kálium, a kalcium, a magnézium, a foszfor, és még C-, B2-, B3-, B6-vitaminban, illetve folsavban is bővelkedik.
Ezért érdemes fogyasztani
Jót tesz a szívednek
A jackfruit rendszeres fogyasztása segíthet megelőzni számos szív- és érrendszeri megbetegedést. Ez annak köszönhető, hogy olyan kombinációban tartalmaz káliumot, rostokat és antioxidánsokat, amely különösen előnyös a szív számára. A kálium meggátolja, hogy a vérben lévő nátrium magas vérnyomáshoz vezessen, míg a rostok hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez. Ha érdekelnek a rostfogyasztás további pozitív hatásai is, akkor ebben a cikkben olvashatsz róluk.
A gyulladásokkal is felveszi a harcot
A jackfruitban található C-vitamin és antioxidánsok (főként flavonoidok és ligánok) segítenek megelőzni a gyulladások kialakulását a szervezetben. Védik a sejteket az oxidatív stresszel szemben, ezáltal az olyan krónikus betegségek is megelőzhetők, mint például a 2-es típusú cukorbetegség.
A vércukorszint szabályozásában is remekel
A jackfruit egy közepes glikémiás indexű (GI) gyümölcs, ez a szám 50-60 között mozog az érettségi szintjétől függően. (Összehasonlításként, a fehér kenyér esetében ez a szám 75.) Fogyasztása után tehát lassan emelkedik meg a vércukorszint, ebben a folyamatban pedig az antioxidánsok is segítenek. Kialakult cukorbetegség esetében ugyanakkor csak kis mennyiségben érdemes fogyasztani, és ha csökkentenéd a húsfogyasztásodat, akkor olyan növényi fehérjeforrásokat válassz, mint a hüvelyesek.
Hogyan használd a gyümölcsöt?
A kevésbé érett jackfruit semleges ízű, így jól kombinálható erőteljesebb fűszerekkel, szószokkal. Kiváló alapanyaga vegetáriánus curryknek, hiszen nemcsak a húst, de a tofut vagy a hüvelyeseket is helyettesítheted vele. Az extrém szálkás textúrája miatt pedig akár húspogácsát vagy omlós „tépett húst” (pulled pork) is készíthetsz belőle.
Fotók: Getty Images