Ne dobj ki semmit: ezek a biohulladékok kincset érnek
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Fenséges kelt tésztás sütemények: ezekre megéri rászánni az időt
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Vannak olyan konyhai divatok, amik tényleg menő gondolatokat képviselnek és még értelmesek is: ilyen például a zero waste mozgalom, ami a konyhai hulladékok csökkentésére buzdít. Nem csak környezetbarát szempontokból jó ötlet ez, de a konyhai kreativitást is ösztönzi.
A zöldje
Letéphetem a zöldjét? Kérdezi a néni a piacon retekre, karalábéra, mindenre, és ez még a jobbik eset, általában tépi azonnal, ha kell, ha nem. Pedig kell, de még mennyire, hogy kell, mindenbe, mindenhez jók ezek a zöldek, csak kicsit rájuk kell hangolódni.
Pestók
Mindenből lehet pesto, ami zöld, csak a megfelelő arányokat kell betartani, ami a következő:
- egy nagy csokor zöld levél, például reteklevél, karalábélevél, és így tovább
- egy nagy marék olajos mag, ami lehet akár kesudió, dió, mogyoró, tökmag, szotyi is
- egy deci olívaolaj
- só, fűszerek, reszelt sajt
A leveleket durván feldaraboljuk, majd a magokkal együtt mehetnek a mozsárba vagy az aprítóba, ahol, miközben összedolgozzuk és pépesítjük őket, hozzáadjuk az olajat.
Salátákba, levesekbe, főzelékekbe
Minden salátának jót tesz egy kis extra zöld, de a levesek, főzelékek is meghálálják ezeket a leveleket. Mivel különösebben harsány ízük nincs, nagyon jól simulnak bele többféle környezetbe is, még ha másféle zöldségek vannak körülötte, az sem baj.
Karfiolszár, brokkoliszár
A szárak abban különböznek a levelektől, hogy nagyon ízes, gazdag részei a zöldségnek, így talán még nagyobb veszteség őket kihajítani. Nagyon jót tesznek bármilyen levesnek, alaplének, de ha magából a zöldségből készítünk krémlevest, ahhoz is mindenképp csapjuk hozzá a szárakat. Egy dologra érdemes figyelni: a szárak tovább főnek, mint a rózsák, a brokkoli és a karfiol esetében is, így ezeket kicsivel hamarabb kell elkezdeni főzni.
Levesbetét
A szárak nagyon szuper levesbetétként is működhetnek: míg a krémleves fő, a karfiol-vagy brokkoliszárakat serpenyőben vagy sütőben ropogósra, roppanósra kell sütni, és ezt szórni tálaláskor a krémleves tetejére.
Fotó: Ács Bori/Sóbors