Liszt nélkül is sűríthetsz főzeléket: mutatjuk, mit használj helyette
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A főzelékek és levesek sűrítése liszttel történik, de egészségesebb alternatívákat is kipróbálhatsz, amelyekkel könnyed, krémes textúrát kapsz.
A főzelékek és levesek sűrítése habarással vagy rántással készül, mindkét technológiában szerepel a liszt.
A régi időkben fel sem merült, hogy liszt helyett mással történjen a főzelékek vagy levesek sűrítése. A liszt nem ördögtől való, de ha túl sokat használsz belőle, akkor betonkemény főzelék kerül ki a kezeid közül, amely élvezhetetlen lesz, szó szerint traumát okoz az embernek, elég csak visszagondolni a menzás élményekre.
Más malőrök is felmerülhetnek a liszttel történő sűrítés során, nagyon kellemetlen, ha nem kevered el rendesen, így csomókban áll össze a főzelékben, de az is gyakori probléma, hogy érződik a liszt íze, ami ront az élvezeti értéken. Természetesen liszttel is lehet jól sűríteni, törekedj rá, hogy keveset használj, rendesen keverd el egy kevés meleg folyadékban, mielőtt visszaöntöd, így krémes és könnyed lesz az étel. Ha azonban leszámolnál a liszttel történő sűrítéssel, nem is egy alternatívát próbálhatsz ki, mutatjuk a legjobb módszereket.
Étkezési keményítő
Olcsó és praktikus, és nem csak sűrítésre használhatod, frissensültek bundájába is érdemes belekeverni, extra ropogós textúrát kap tőle a hús vagy a zöldség.
A burgonya- és kukoricakeményítő könnyen beszerezhető, a használata egyszerű, nagyjából 2 evőkanálnyit ajánlanak 500 ml folyadék sűrítéséhez. Összekeverheted tejjel, tejföllel vagy csak simán a főzőlével. Ha azonban tejterméket használsz, mielőtt a leveshez vagy főzelékhez kerülne, adj hozzá 1-2 merőkanál főzőlét, alaposan keverd össze, figyelj a hőkiegyenlítésre, csak utána add az ételhez.
Krumplival és önmagával
Mivel magas a krumpli keményítőtartalma, krémlevesek készítésénél érdemes 1 darabot mindig a levesbe csempészni, így ha önmagával sűríted, sokkal krémesebb és tartalmasabb lesz a lé. A menet egyszerű, az elkészült levest botmixer segítségével turmixold simára, utána, ha szeretnéd, még tejszínnel, tejföllel vagy joghurttal forrald egybe, úgy még finomabb lesz.
A diétázók örömére a főzelékek liszt és krumpli nélkül is megkaphatják a tökéletes textúrát. Teljesen mindegy, hogy milyen főzeléket készítesz, a módszer mindegyikkel működik. Amikor elkészül a fogás, merj ki belőle 2-3 merőkanállal, majd a kiszedett főzeléket botmixerrel turmixold simára, adj hozzá tejfölt, de ez csak opcionális. Öntsd vissza a sima, sűrű lét a főzelékhez, keverd el alaposan, majd néhány perc alatt forrald egybe. Az így készült főzelék selymes, könnyű és nagyon intenzív ízzel bír, sokkal finomabb, mintha liszt is került volna bele.
Gluténmentes lehetőségek
A mandulaliszt a gluténérzékenyek számára tökéletes választás, érdemei közé sorolandó még, hogy magas a fehérjetartalma, sűrítésre is kiváló, mivel nem kell belőle sokat használni, sok folyadékot képes felvenni. A mandulaliszt enyhén édeskés zamatú, ezért borsófőzelék sűrítésére tökéletesen alkalmas.
Más gluténmentes lisztet is kipróbálhatsz, ilyen a rizsliszt, melyet szintén érdemes frissensültek bundájánál tesztelni, de pogácsa vagy sajtos stangli is készülhet belőle, ha finomliszttel párosítod. Hasonlóan a mandulaliszthez, jól felszívja a folyadékot, az íze azonban semleges, így mindenféle étel sűrítésére használhatod.
Hajdina
A hajdina gluténmentes gabona, mely őrölve, daraként és pehelyként is beszerezhető, az íze semleges, sűrítésre tökéletesen alkalmas. A használata egyszerű, bánj úgy vele, mintha liszttel dolgoznál, keverd el rendesen, és a hőkiegyenlítésre is figyelj.
Útifűmaghéj
Az útifűmag számos pozitív egészségügyi hatással bír, mégis óvatosan kell vele bánni, 2-3 teáskanálnál többet nem szabad belőle használni, mert magas rosttartalma miatt puffadást, kellemetlen görcsöket és felszívódási zavarokat okozhat. Az útifűmaghéjból készült liszt vízmegkötő képessége miatt tökéletesen alkalmas főzelékek és krémlevesek sűrítésére, habarás és rántás is készülhet belőle, de nagyon ügyelj, hogy keveset használj, mert könnyen magába szívja a folyadékot!
Fotó: Getty Images