Itt a körteszezon! Nemcsak finom, de még a szívednek is jót tesz
Cikkek
Sült édesburgonya sok fűszerrel: sütőben pirul ropogósra
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Ropogós
Tepsis sült zöldségek: citromos-fokhagymás szószban készülnek
Körtés morzsasüti gyömbérrel fűszerezve: képtelenség neki ellenállni
Házi sült paprika télire: az édes, füstös ízvilág rengeteg ételt feldob
30 perces édesburgonyás lencsesaláta: mustáros öntet kerül rá
Kiadós rakott tészta csirkével és brokkolival: szaftos és finom
A körte nemcsak az ősz egyik ikonikus gyümölcse, de fogyasztása több előnnyel jár, mint gondolnád: magas rosttartalma már önmagában sok jót ígér.
A körte az egyik legfinomabb és legkönnyebben hozzáférhető őszi gyümölcsünk, hiszen sok fajtája itthon is megterem. Édes, lédús, nyersen, sütve és főve is jó, és sokféleképpen variálható.
Az íze és sokoldalúsága mellett azonban az egészségügyi hatásait is érdemes figyelembe venned, hiszen fogyasztása sok pozitívummal jár. Így tökéletes választás, ha valami édeset és egyben egészségeset is ennél.
Kordában tartja a vércukorszintet
A körte tele van antioxidánsokkal, káliummal, C- és K-vitaminnal, egy közepes gyümölcs pedig nagy mennyiségű, 6 grammnyi rostot tartalmaz. Többek között ennek köszönheti a vércukor-szabályozó tulajdonságát: alacsony glikémiás indexű (GI 30) gyümölcs, azaz elfogyasztása nem okoz kiemelkedő cukortüskét.
A benne található rostmennyiség közel a negyedét tartalmazza egy felnőtt napi rostszükségletének, a rostok pedig elengedhetetlenek ahhoz, hogy az elfogyasztott szénhidrátok lassabban szívódjanak fel, így a vércukorszint kiegyenlített maradjon a nap folyamán. A körte a rostok mellett egy antocianin nevű antioxidáns vegyülettel segít csökkenteni a cukorbetegség kialakulásának a kockázatát.
Jót tesz az emésztőrendszernek és a székrekedést is elfelejtheted
A körte nagy mennyiségben tartalmaz vízben oldódó és vízben nem oldódó rostokat is. Utóbbiak kifejezetten hasznosak, ha székrekedéssel küzdesz, előbbiek, amelyeket pektinnek is nevezünk, szintén segítik a bélmozgást, ezzel egy időben pedig a hasznos bélbaktériumokat is táplálják, így segítenek egészségesen tartani a bélflórát. És bár a gyümölcs húsa is sok rostot tartalmaz, a kiemelkedő hatásért a héjával együtt fogyaszd.
Gyulladáscsökkentőként is hatékony
Az antocianinok mellett a körte nagy mennyiségben tartalmaz egy másik antioxidánst is: a flavonoidok legkiemelkedőbb „szuperereje”, hogy védik a szervezetet a szabad gyökök okozta sejtkárosodástól, amely gyulladásokhoz vezethet. A magas flavonoidtartalmú ételek fogyasztásával az olyan betegségek kialakulásának a kockázatát csökkentheted, mint a cukorbetegség, az asztma, az Alzheimer, egyes szívbetegségek vagy éppen a rák.
A szívednek is jót tesz
A körte a szívbarát diétákban is méltán érdemelte ki a helyét, hiszen a benne lévő tápanyagok segíthetnek megelőzni a szív- és érrendszeri megbetegedéseket. Az antocianinok a szívkoszorúér-betegséggel szemben nyújthatnak védelmet, a rostok a szívroham kockázatát csökkenthetik azáltal, hogy csökkentik a koleszterinszintet, a kálium pedig a vérnyomás szabályozásában játszik fontos szerepet.
Számít, milyen formában fogyasztod?
Ahogy a legtöbb zöldség és gyümölcs, a körte is frissen tartalmazza a legtöbb vitamint és tápanyagot. A fagyasztott változat sem rossz, azonban sütve vagy főzve már egészen lecsökken a vitamintartalma. A hasznos rostokhoz azonban még így is hozzáférhetsz, ezért ne mondj le teljesen a körtéből készült desszertről vagy befőttről sem – a hozzáadott cukor miatt azonban csak mértékkel fogyaszd.
Fotók: Getty Images