Ezeket edd edzés előtt és után: ellátnak energiával és az izomépítésben is segítenek
Cikkek
Isteni, sűrű fügelekvár házilag: tartósítószer nélkül készül
Erdélyi zakuszka családi recept alapján: egész télen eláll a zöldségkrém
Ropogós
Rumos, fűszeres szilvabefőtt házilag: egyszerűen készül
Krémes sütőtökös tészta: sok parmezánnal az igazi
Foszlós, zabpelyhes-mézes kenyér: tökéletes édes vagy sós alap
Ezért kezdd a napot citromos vízzel: hálás lesz a szervezeted
Krémes, pisztáciás sajttorta: mennyei desszertet mutatunk
Ahhoz, hogy hatékony legyen az edzésmunkád, fejlődni is tudj, és ezzel egy időben a megfelelő tápanyagok se hiányozzanak a szervezetedből, nagyon fontos, hogy a táplálkozásodra is kiemelt figyelmet fordíts.
Ha rendszeresen sportolsz, akkor biztosan van már kialakult rutinod, hogy reggel, délután vagy este edzel inkább. Bármikor is égeted a kalóriákat, nagyon fontos, hogy ne üres gyomorral állj neki, de nagyon nem mindegy, mikor és főleg mit eszel, mielőtt nekiállsz a gyakorlatoknak, legyen az kardió vagy erősítő mozgásforma.
Még akkor is érdemes valamit a gyomrodba tenni, ha hajnalban indulsz neki, ha mást nem, egy pohár narancslevet mindenképpen igyál meg edzés előtt, hogy valamennyi szénhidráthoz jusson a szervezeted. Ha nagyobb löketet szeretnél neki adni, de nem megy le a torkodon szilárd étel, akkor fogyaszd ezt a kávés-banános smoothie-t, amelytől garantáltan felpörögsz.
Ahhoz, hogy hatékony legyen az edzésed, az egyik legfontosabb, hogy az étkezésedre is nagyon figyelj, arra is, hogy mit és mikor eszed. Az evés mellett az ivást sem szabad elhanyagolni, ha sötét karikákat látsz a szemed alatt, akkor biztos lehetsz benne, hogy nem iszol elég vizet. Bár a hidratáláshoz a legjobb a víz, de ha néha váltanál, akkor ezeket a hűsítő italokat nyugodtan iktasd be.
Az edzéshez érdemes felépítened egy „étkezési tervet”. Edzés alatt folyamatosan dolgoznak az izmaid, ezért előtte muszáj táplálni őket, hiszen ha éhesen vagy éhgyomorra edzel, akkor izmot fogsz veszteni.
Edzés előtt
Edzés előtt 2-3 órával mindenképpen olyan ételt válassz, amelyben lassan felszívódó szénhidrát van, és ilyenkor nyugodtan ehetsz fehérje- és rosttartalmú ételeket, mint a tojásrántotta, a zabkása valamilyen növényi itallal, vagy valamilyen teljes kiőrlésű szendvics sonkával, sajttal és zöldségekkel. Ha délután edzel, az ebédedet is hasonlóan állítsd össze, lehet csirkemell bulgurral és salátával, esetleg pizza vagy tészta. Arra figyelj, hogy az ételek alacsony zsírtartalmúak legyenek, hogy ne terheljék meg a gyomrodat.
Ha már csak 1-1,5 órád van az edzésig, akkor már figyelni kell arra, hogy feltöltsd a glikogénraktáraidat, stabilizáld a vércukorszinted, és ügyelj arra, hogy ne legyél éhes. Ilyenkor már érdemes inkább a gyorsabban felszívódó szénhidrátot tartalmazó ételek közül választani. Jöhet a mézes kenyér, a palacsinta. Az ivásra ilyenkor is kiemelten ügyelj, edzés előtt kisebb adagokban igyál meg fél liter vizet vagy sportitalt.
Edzés alatt
Edzés alatt a rendszeres folyadékpótlás a legfontosabb. Ha egy óránál kevesebbet sportolsz, elég, ha vízzel hidratálsz, de ha ezt az időt túlléped, akkor a folyadékpótláson kívül vissza kell építeni az ásványi anyagokat és a szénhidrátot is. Erre kiválóan alkalmasak a különböző energiagélek vagy szeletek, illetve az izotóniás italok is. A természetesebb vonal kedvelői banánt egyenek.
Edzés után
Edzés után nagyon fontos az azonnali folyadékpótlás, akár víz, akár valami sós leves formájában. A testtömeged legalább 125 százalékának megfelelő folyadékot kell pótolnod, hisz a mozgás során ez az első, amit elveszítesz, és ezt a különbséget a mérlegen is látni fogod. Ezután jöhet az étkezés, mert nagyon fontos, hogy az edzés után mit pótolsz vissza. Fontos, hogy próbálj meg az edzés után magasabb szénhidráttartalmú ételeket fogyasztani fehérjével kiegészítve. Ez lehet egy szendvics, de egy komplett főétel is.
Fotó: Getty Images