A fokhagyma egészségügyi hatásai: vírusölő, méregtelenítő és immunerősítő
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
A fokhagyma ősi fűszernövény, intenzív aromája miatt sokan szeretik, míg mások köszönik szépen, nem kérnek az erejéből, képesek egy életre száműzni a konyhájukból.
Bár ne tennék, hisz tényleg remek ízekkel ruházza fel az ételeket, még a legegyszerűbb formában, például lángos tésztájába vagy pirítós kenyérbe dörzsölve is elképesztően finom, emellett pedig nagyon egészséges. A fokhagyma nem csak fűszernövény, gyógynövény is, a régi időkben különböző megbetegedések ellen vetették be, egyiptomi tekercsekben is említik gyógyító hatását.
A régiek úgy tartották, hogy a hagymaféle megóvja őket a gonosz erőktől, lényektől. Ezért az ajtóra fokhagymafüzérből készült koszorút helyeztek bízva abban, hogy így a vámpírok, démonok és boszorkányok messziről elkerülik az otthonukat. Nos, hogy vámpírok vagy valamilyen más alvilági lények járnak-e köztünk, az rejtély, ahogy az is, lehet-e ellenük használni a fokhagymát. Egy biztos, ha a szörnyeket nem is űzi el a fokhagyma, számos dologra jó, mutatjuk is, hogy mi mindenre.
Vírus- és baktériumölő
A fokhagyma erősen antibakteriális, vagyis vírus- és baktériumölő, fertőtlenítő hatással bír, a II. világháborúban a sebek elfertőzödésének megelőzésére használták. Mikrobaölő hatását a benne található kénes kötésnek köszönheti. A fokhagyma eltávolítja a szervezetből a toxinok jelentős részét, természetes méregtelenítő hatással bír, megszabadítja a szervezetet a bélben megtelepedő élősködőktől.
Vírusölő képessége miatt a bélhurut, májgyulladás, herpesz, ekcéma és bizonyos gombás fertőzések ellen is hatásos.
Immunerősítő
Rendkívül hatékony immunerősítő, tartalmaz A-, B-, C- és E-vitamint is. Az egyik legjobb természetes antioxidáns, C-vitaminban jócskán bővelkedik. A komplex összetevőknek köszönhetően véd a megfázás ellen, de nátha ideje alatt is tanácsos fogyasztani a gyors gyógyulás érdekében.
Ilyenkor a legjobb fokhagymateát kortyolni, a csodaital elkészítése egyszerű: 2 gerezd fokhagymát össze kell zúzni, majd 3 deci forró vízzel nyakon kell önteni, lefedve 10-15 percig kell állni hagyni, utána citromot és mézet lehet belekeverni és kész is a gyógytea. A fokhagymateát megfázás alatt napi kétszer ajánlott fogyasztani, az íze és az illata nem túl kellemes, de legalább hatásos lesz a nátha elleni harcban. A fokhagyma jellegzetes illatáért egyébként egy kéntartalmú anyag, az ajoén felelős.
Az érrendszer legjobb barátja
Fogyasztásával a magas vérnyomás csökkenthető, szabályozza a koleszterinszintet. Kialakult magas vérnyomás esetén azonban a fokhagyma csak kiegészítő kezelésként alkalmazható, ilyen esetekben a gyógyhatása már kevés lesz. Rendszeres fogyasztásával megakadályozható a vérrögképződés, a fokhagymában található hatóanyagok nem engedik a vérlemezek összetapadását.
Amellett, hogy csökkenti a vérnyomást, a vérkeringést élénkíti, így az erek több vért tudnak szállítani. A fokhagyma vértisztító, de segíti az emésztést is.
Így használd a konyhában
Jótékony egészségügyi hatásai miatt a legjobb, ha nyersen fogyasztod a fokhagymát. Nyers formában akár salátaöntetbe lehet keverni, így nem lesz kellemetlen, a tzatziki salátában a legszerethetőbb az íze.
A fokhagyma szinte mindennek jól áll, kerülhet húsos ragukba, rántásba, külön leves is készülhet belőle vagy tésztás étel, de még az egyszerű lapcsánkát is sokkal finomabbá teszi. Ha olajon pirítanád, nagyon óvatosan bánj vele, mert könnyen odakaphat és akkor kesernyés lesz az íze, ehetetlenné teheti az ételt.
A fokhagyma karakteres íze és illata nem mindenkinek nyeri el a tetszését, de áldásos egészségügyi hatásai miatt ma már különböző kapszulák formájában is elérhető.
Fotók: Getty Images