5 immunerősítő, egészséges fűszer: felmelegítenek a hideg napokon
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Nem csak a zöldségek és gyümölcsök tartalmaznak a szervezet számára hasznos tápanyagokat, fűszerekkel is erősítheted az immunrendszeredet, elmondjuk, melyikekkel érdemes gyakran sütni-főzni.
Az alábbiakban 5 fűszert veszünk sorra, amelyek nem csak vitaminban, antioxidánsban is gazdagok, ezáltal hatásos gyulladáscsökkentők, erősítik az immunrendszert, de még fájdalomcsillapítóként is funkcionálhatnak. Ötleteket is mutatunk, melyikből mit érdemes készíteni, milyen ételeket fűszerezhetsz velük, ha beépítenéd őket az étrendedbe.
Kurkuma
Itthon nem tartozik a legnépszerűbb fűszerek közé, pedig érdemes lenne gyakran fogyasztani, mert az egyik legegészségesebb. A sárga színű fűszert régóta használják mint gyulladáscsökkentőt. A kurkumában egy kurkumin nevű antioxidáns található, amely a fűszer színéért is felel. Ez a vegyület segít az oxidatív stressz csökkentésében, semlegesíti a szabad gyököket, ezáltal leviszi a szervezetben található gyulladást.
A kurkuma jobban felszívódik valamilyen zsír és a piperin nevű hatóanyag jelenlétében, ez található például a borsban is, így ezekkel érdemes kombinálni. A fűszert őrölt formában szerezheted be a legkönnyebben: mindenképp készíts belőle immunerősítő arany tejet, ehhez itt találsz receptet. Emellett nagyon jól passzol currykbe, chutneykba, de levesekbe is.
Gyömbér
A gyömbért talán senkinek nem kell bemutatni, számtalanszor írtunk már róla az oldalon, jótékony hatásainak se szeri, se száma. Évszázadok óta használják ezt a melegítő fűszert fejfájás, megfázás, émelygés, hányás esetén. A gyömbérben olyan antioxidáns hatású vegyületek találhatók, melyek fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, ezáltal erősítik az immunrendszert. A gyömbér segít leküzdeni az influenza tüneteit, csökkentheti az izom- és ízületi fájdalmakat, de emésztési problémák esetén is érdemes fogyasztani. A felhasználása sokrétű, frissen reszelve teát készíthetsz belőle, őrölt változatban pedig számtalan ételhez felhasználhatod, az ázsiai konyha egyik kedvence, de smoothie-kat is ízesíthetsz vele.
Fahéj
A fahéjat mindenki ismeri, és a legtöbben szeretik is, mennyei, illatos sütemények, italok készülhetnek belőle. Sokan nem is gondolnák, de a melegítő fűszer nem csak finom, nagyon egészséges is. Nagyon magas az antioxidáns-tartalma, a benne található vegyület, a fahéjaldehid antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, semlegesíti a szabad gyököket. Cukorbetegeknek is ajánlott a fogyasztása, egyre több kutatás támasztja alá, hogy a fahéj csökkentheti a vércukorszintet. Jótékony hatásai akkor érvényesülnek igazán, ha hőkezelés nélkül használod a fűszert, szórd a kedvenc kávéd/kakaód tetejére.
Cayenne-bors
A Cayenne-bors, vagyis a durvára darált chili a benne található kapszaicinnak köszönheti jótékony hatásait. A kapszaicin, amely a paprika csípősségéért és színéért is felel, a karotinoidok fontos forrása, többek között a béta-karotinnak. A karotinoidok antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, így semlegesítik a szabad gyököket, csökkentik a gyulladást, erősítik az immunrendszert. Emellett a Cayenne-bors gazdag C-vitaminban, így segít megszüntetni a megfázás, nátha tüneteit. A kapszaicin az egyik legjobb fájdalomcsillapító, különböző krémekben is előszeretettel használják. Emellett segít csökkenteni az éhségérzetet, fokozza az anyagcserét, így hatásos lehet fogyókúra alatt. A Cayenne-bors szinte mindenbe illik, csípőssé, pikánssá teszi az ételeket.
Koriandermag
Bár a koriander nem túl népszerű választás itthon, sok ételt feldobhat karakteres ízével. A benne található vegyületek szintén antioxidáns tulajdonságúak, így a koriander fogyasztásával megelőzhető a szabad gyökök okozta sejtkárosodás, illetve hatásos gyulladáscsökkentő is egyben. A vérnyomásra is jótékonyan hat, illetve csökkenti a rossz koleszterint, ezáltal segít megelőzni a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. Stresszoldó, nyugtató hatást is tulajdonítanak neki, izomlazító, illetve segíti a nyugodt alvást. A koriandermag tökéletes választás chutneyhoz, pikáns mártogatósakhoz, ázsiai ízvilágú levesekhez.
Fotók: Getty Images