A 13 legjobb kora tavaszi vitaminforrás uborka és paradicsom helyett
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Brutális ára van a kígyóuborkának és paradicsomnak, de nem csak ezért érdemes másféle zöldségek után nézni. Ötleteket adunk, mit vegyél helyettük.
Már hetek óta az egekben a kígyóuborka és a paradicsom ára. A jelenség egyik oka kézenfekvő, hiszen nincs szezonja, de mégis hozzászoktunk már, hogy egész évben vesszük. Pedig nem biztos, hogy megéri.
Se a vitamin-, se az íztartalma nem túl nagy ilyenkor ezeknek a zöldségeknek, egyszerűen kár a sok kidobott pénzért. Persze nemcsak ez a két termék drágul, hanem a hús, a kenyér és szinte minden más is. A paradicsom kilója 800 forint körül mozog, én láttam ugyanennyiért uborkát is, de 500 forint alatt biztosan nem jutunk hozzá. Ilyenkor amúgy is import forrásokból biztosítják a hazai piacot, de idén a spanyol uborkák és paradicsomok megszenvedték a viharos időjárást, ezért is lett még a tavaly januárinál is drágább a zöldségek ára.
Van más
De minek is ennénk azt, aminek nincs íze és drága, ha van olcsóbb és jobb? Ott vannak például a különböző retkek, amikből sok már friss, tavaszi és ropogós. A jégcsapretek, a sörretek és a hónapos is szinte bárhol kapható, de mindenképp érdemes a kemény, ráncmentes változatokból venni. Ha hazavittük, tegyük kis darabokban hideg vízzel teli dobozba, így napokig friss marad és nem puhul meg, képes lesz megtartani ropogós állagát is. Szendvicsbe, salátára vagy tzatzikibe is csodálatos.
A gyökerek
A cékla és a répa örökké kitartanak mellettünk, így van ez most is: nem drágulnak drámai mértékben, finomak nyersen, savanyúságnak vagy sütve is. Nálunk ebben az édes-savanyú lében téve tartanak ki már hetek óta és mindenhez jól mennek, de ugyanezzel a módszerrel működhet a répa is, csak le kell reszelni, öntettel elkeverni és egész héten el fog állni a hűtőben. A zeller is kitart, mindenütt kapni és érdemes alternatív módszerekkel hozzáállni, mert szuper dolgokra képes.
A fermentált zöldségek, savanyúságok
Nem tudunk betelni ezzel a házi megoldással, a fermentált zöldségek mindent visznek, ha ízről és praktikumról van szó. Elég egyszer összerakni őket és hónapokig el vagyunk látva vitaminnal és valami savanyú, ropogóssal is, ami minden mellé passzolni fog. Eddig kimcsit, tököt, káposztát és lilakáposztát tettem el, de ezekkel a módszerekkel bármit tartósíthatunk. A káposztákat máshogy is lehet enni, itt például egy saláta lilakáposztából, de meglepő módon a káposzták sütve, a kelkáposzta pedig pirítva is isteni.
Hagyma
Már sok helyen megjelent a tavaszi hagyma, újhagyma és a medvehagyma is. Ezekkel a legjobb, ha semmit nem teszünk azon túl, hogy salátába, szendvicshez vagy főzelékre, curryre vagy levesbe szórva esszük nyersen, de ha épp csak lilahagymához jutunk és félünk a csípősségtől, akkor pácoljuk be, és máris édes, savanykás kiegészítővé válik.
Rukkola
A rukkola olcsó, egyre több helyen kapható és szintén az a jó benne, hogy mindenhez passzol és mindent jelentősen feldob, nem csak ízben, állagban, de optikailag is. Jó szendvicsbe is, nem csak salátára, sőt, meleg ételekhez, főzelékekhez is, vagy akár egy omlettet megfejelve. Ha gyakran eszünk belőle keveset, de nem szeretnénk, hogy megromoljon, már a zacskó felbontása után érdemes áttenni egy zárható dobozba, így akár öt napig is friss marad. Mindig csak annyit mossunk meg belőle, amennyit éppen megeszünk.
Fotó: Ács Bori/Sóbors