Magnéziumban gazdag élelmiszerek: megszüntetik az izomgörcsöt és a fáradtságot
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Sült édesburgonya sok fűszerrel: sütőben pirul ropogósra
Ropogós
Isteni, hagymakarikákkal sült pite: tojásos-tejszínes szósz fogja össze
Krémes, fűszeres sütőtökpuding: feldobja a szürke őszi napokat
Selymes, tejszínes vargányakrémleves: krémsajt teszi különlegessé
Aszalt sárgabarackos, mogyorós muffin: gluténmentes változatot mutatunk
A dagadó töltve, a karaj rántva jó: mutatjuk, mi készüljön a sertés részeiből
A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag, a szervezet számára nélkülözhetetlen, hiánya izomgörcsökhöz, fáradékonysághoz, szívbetegségekhez vezethet.
A magnézium 60%-a a csontokban, a maradék pedig az izmokban, a lágy szövetekben és a vérben található. Rengeteg élettani hatása van, többek között energiává alakítja a bevitt élelmiszert, segíti az izmok működését, szabályozza az idegrendszert, de az anyagcsere-folyamatokban és a csontfejlődésben is szerepet játszik.
A magnézium további előnyei
A magnézium növeli a fizikai teljesítményt, csökkenti a depresszió tüneteit, illetve a 2-es típusú diabétesz kialakulásának esélyét, helyreállítja a vércukorszintet, de a vérnyomásra is jótékonyan hat. Hatásos gyulladáscsökkentő, enyhíti a menstruációs tüneteket, görcsöket, de segít megelőzni a migrénes fejfájást is.
Bár a magnéziumot külső forrásból lehet csak a szervezetbe juttatni, nem kell feltétlenül étrendkiegészítők és tabletták után nyúlni, megfelelő táplálkozással is feltöltheted a raktárakat. Az ivóvízben is található magnézium, a szükséges mennyiség nagyjából 10%-a. A nőknek naponta 350, a férfiaknak 400 mg magnéziumra van szükségük, de várandósok, szoptató anyukák, cukorbetegek és sportolók esetén magasabb is lehet ez az érték.
Magnéziumban gazdag ételek
Étcsokoládé
Ha csokirajongó vagy, könnyű dolgod lesz a magnéziumbevitellel, 28 gramm étcsokiban 64 mg magnézium található, emellett gazdag vasban, rézben, mangánban. Antioxidánstartalma sem elhanyagolandó, flavonoidban gazdag, amely segít csökkenteni a rossz koleszterin szintjét, illetve fogyasztásával megelőzheted a szívbetegségeket is. Ahhoz, hogy az étcsoki egészségügyi hatásait - is - élvezhesd, legalább 70% legyen a kakaótartalma, de minél sötétebb színe van, annál több magnéziumot tartalmaz.
Avokádó
Egy közepes méretű avokádó 58 mg magnéziumot tartalmaz, de B-, K-vitaminban és káliumban is gazdag, sőt, egyszeresen telítetlen zsírokban is bővelkedik, amelyek jót tesznek a szívnek. Az avokádó rostban gazdag gyümölcs, így sokáig eltelít, mégsem nehezíti el a gyomrod. Hatásos gyulladáscsökkentő, de a koleszterinszintet is helyreállítja.
Dió- és mogyorófélék
A dió- és mogyorófélék magnéziumban gazdag magvak, de közülük is ki kell emelni a mandulát és a kesudiót: utóbbiból 28 gramm 82 mg magnéziumot tartalmaz, még az étcsokihoz képest is jóval többet. A dió- és mogyorófélék rostokban és egyszeresen telítetlen zsírsavakban gazdagok, a vércukor- és a koleszterinszintre is jó hatással vannak. Gyulladáscsökkentő szerepük is jelentős, de a szívnek is jót tesznek. Nassolásukkal az étvágyad is csökkentheted, azt azonban nem árt észben tartani, hogy magas a zsír- és kalóriatartalmuk, diéta esetén nem ajánlott a fogyasztásuk.
Magok
Az olyan magok, mint a len-, napraforgó-, chiamag valódi szuperélelmiszerek, ásványi anyagokban igen gazdagok, többek között magnéziumban. A tökmag 28 grammjában 150 mg magnézium található, fél csészényi már fedezi a napi szükségletet. Amilyen aprók, annyira egészségesek ezek a magok, vasban, egyszeresen telítetlen és omega-3 zsírsavakban is bővelkednek. Rostban és antioxidánsokban is gazdagok, utóbbinak köszönhetően gátolják a rákos sejtek szaporodását.
Hüvelyesek
A hüvelyesek mind-mind ásványi anyagban gazdagok, többek között magnéziumban, 1 bögre főtt bab 120 mg-ot tartalmaz. Emellett káliumban, vasban is bővelkednek, de fehérjeforrásnak sem utolsók, főként azoknak érdemes fogyasztaniuk őket, akik valamilyen okból nem esznek húst. Rostban gazdagok, helyreállítják a koleszterin- és vércukorszintet, csökkentik a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
Teljes kiőrlésű gabonák
Az olyan teljes kiőrlésű gabonák, mint a búza, zab, árpa, mind-mind magnéziumban gazdag alapanyagok, de még az olyan álgabonák is, mint a hajdina vagy a quinoa, utóbbi kettő fehérjében és antioxidánsban is gazdag. 28 gramm hajdina 65 mg magnéziumot tartalmaz. A legtöbb teljes kiőrlésű gabona B-vitaminban, szelénben, mangánban és rostokban is gazdag. A gabonák héjában található a legtöbb tápanyag, ha azt eltávolítják, csökken a magnéziumtartalom, ezért érdemes teljes kiőrlésűt választani.
Banán
A banán nem csak a legnépszerűbb gyümölcs, nagyon egészséges is, káliumban igen gazdag, így csökkenti a vérnyomást és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Magnéziumtartalma is kiemelkedő, 1 darabban 37 mg található, de B6-vitaminban, mangánban és rostban is bővelkedik. Cukorbetegeknek nem ajánlott a fogyasztása, ugyanis a banán szénhidrátban és cukorban igen gazdag.
Zöldek
A magnéziumban gazdag zöldek közé tartozik többek között a kelkáposzta, a sóska, a mángold és a spenót, utóbbiból 1 bögrényi 157 mg-t tartalmaz. A zöld levelek vasban, mangánban, A-, C- és K-vitaminban is gazdagok. Több olyan vegyületet is tartalmaznak - például a zöld színükért felelős klorofillt -, amelyek védik a sejteket, így segítenek megelőzni a rákos megbetegedések kialakulását.
Halak
Amellett, hogy rengeteg omega-3 zsírsavat tartalmaznak, magnéziumban is gazdagok, különösképp a zsírosabb halak, mint a hering, a ponty, a makréla, a lazac. Egy 180 grammos lazacfilében nagyjából 53 mg magnézium található, ráadásul fehérjében is igen gazdag halfajta. A halfogyasztás sok krónikus betegség ellen javasolt, különösképp a szívbetegeknek ajánlják.
Nem biztos, hogy hasznosul a magnézium
Hiába viszünk be elegendő magnéziumot, egyes ételek/italok ugyanis gátolják a felszívódását, mint a zsíros fogások, szénsavas üdítők és az alkohol. A B6-vitamin viszont segíti a magnézium hasznosulását, érdemes őket párhuzamosan fogyasztani - itt olvashatsz a B-vitaminban gazdag élelmiszerekről.
Fotók: Getty Images