Indul a medvehagymaszezon: erre figyelj, ha magad szeded
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
A tavasz első hírnökei közé tartozik az egészséges medvehagyma, a fokhagymaízű és -illatú levelek számtalan ételhez felhasználhatók, minden fogás finomabb lesz tőlük.
A medvehagyma kora tavaszi növény, rengeteg helyen megterem, a magyar erdőket is ellepi, így sokan a piac és az üzletek kínálata helyett inkább maguk szedik a leveleket. Vigyázni kell azonban, mivel nagyon hasonlít a gyöngyvirág levelére, amely viszont mérgező.
Állami erdőben, tehát nem védett területen, napi 2 kg/fő szedhető a különböző gyógynövényekből engedély nélkül, tehát a medvehagymából is. Kereskedelmi célú gyűjtéshez engedély szükséges, ezt állami erdő esetében a területet kezelő erdész állíthatja ki, természetvédelmi területre viszont nem adnak ki ilyet.
A medvehagymagyűjtést szezon elején érdemes megtenni, mert akkor még nem bújnak ki a gyöngyvirág mérgező levelei. Mivel mindkettő az árnyékos helyeket kedveli, a lombkoronák alatt, egymáshoz egészen közel is nőhetnek. A medvehagyma legkönnyebben jellegzetes fokhagymaillatáról ismerhető fel, de a felépítését is érdemes megfigyelni: minden levele külön száron nő, míg a gyöngyvirág száráról több levél is elágazhat.
Bal oldalon a gyöngyvirág, jobb oldalon a medvehagyma
Fontos, hogy a medvehagymát ne gyökerestől húzd ki, a gumóját hagyd a földben, csak a levelét vágd le. Ha már virágzik, nem érdemes gyűjteni, ilyenkor a virágpor már ellepi a leveleket, enyhül az íze. A medvehagyma a kutyák számára mérgező, így a kis kedvenceknek semmiképp ne adj belőle.
Egészségügyi előnyei
A medvehagyma nem csak nagyon finom, egészséges is, hatásai hasonlóak a fokhagymáéhoz, hiszen a fő hatóanyaga ugyanúgy az allicin. A növény vér- és vesetisztító, baktérium- és gombaölő. Fokozza az emésztőrendszer működését, csökkenti a vérnyomást, javítja a keringést, és C-vitamin-tartalma is kiemelkedő, így támogatja a szervezet ellenálló képességét is.
Így használd fel
A medvehagymából számtalan étel készülhet, mivel az illata és aromája a fokhagymához hasonló. Bármilyen mártogatóst feldobhatsz vele, csak keverd simán tejfölbe vagy joghurtba, de körözöttben is érdemes kipróbálni. Nagyon népszerű még a vele készült pogácsa, de más péksütiben is kipróbálhatod, akár kenyérbe sütve. Ha pedig a medvehagyma saját ízét szeretnéd hangsúlyozni, krémlevest főzz belőle, vagy készítsd el pesztónak.
A személyes kedvencem pedig ez a villámgyors nasi:
Medvehagymás csiga
Hozzávalók 20 darabhoz
- 100 gramm medvehagyma
- 150 gramm krémsajt
- 2 evőkanál tejföl
- 2 teáskanál citromlé
- ízlés szerint só
- ízlés szerint frissen őrölt bors
- 400 gramm élesztős leveles tészta
Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 200 fokra.
A krémsajtot keverjük össze a tejföllel, ízesítsük sóval, borssal, citromlével, majd keverjük bele az apróra vágott, megtisztított medvehagymát, alaposan vegyítsük el benne.
A leveles tésztát - ha tömbben van -, nyújtsuk ki, majd kenjük meg az alsó harmadát a medvehagymás krémmel.
Szorosan tekerjük fel a tésztát, majd vágjuk ujjnyi vastag szeletekre, tegyük a csigákat a sütőpapírral bélelt tepsire.
Süssük a csigákat 18-20 percig, míg az aljuk aranybarna nem lesz.
Fotók: Getty Images