Mi valójában a smaragdzöld matcha és miért ilyen népszerű?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Mostanában a csapból is a matcha tea folyik - matcha teás kávé, sütemény, fagylalt és minden más, amit ebből a zöld porból el lehet készíteni. De mi ez pontosan és miért szeretik ennyire?
A matcha, a japánok tradicionális itala, egy körülbelül 800 éve létező zöld tea levelének őrleménye. Eleinte csak a buddhista mesterek fogyasztották, a japán szertartások, a zen buddhizmus szerves része volt. Ma már Európában is hatalmas népszerűségnek örvend, amit gyönyörű zöld színének, különleges aromájának és áldásos gyógyhatásának köszönhet.
A matcha tea azt jelenti, hogy porrá zúzott tea, ugyanis a friss tealeveleket porrá őrlik, ebben a formában árusítják és fogyasztják. Nem tartalmaz színező- vagy adalékanyagot, élénkzöld színét a klorofillnak köszönheti. A klorofill termelődése szándékos folyamat eredménye: a betakarítás előtt a teaültetvényeket letakarják, árnyékban nevelik. Ezzel a módszerrel csökken a napsugárzás hatása a tealevelekre, amelyek kénytelenek valahogyan pótolni a napfény hiányát, így klorofillt termelnek. A legjobb matchát adó teák nem fiatalok, életkoruk 25-30 év között van.
A matcha tea íze, fogyasztása és tárolása
A jó minőségű matcha teát az ízéről és a színéről ismerhetjük fel. A minőségi matcha lágy és édeskés ízű, édességet az L-theanin aminosavaknak és a növényi rostoknak köszönheti. A színe smaragdzöld, viszont a gyengébb minőségű inkább sárgásbarna. Ma már édesített, cukrozott vagy tejporral kikevert változatokat is lehet kapni, úgyhogy, hacsak nem direkt cukros verziót szeretnénk, vigyázzunk a gyanúsan olcsó zöld porokkal.
A matcha teából hígabb és sűrűbb, krémesebb változatot is készíthetünk, a teaport hideg és forró vízzel egyaránt felönthetjük. Az alap 70-100 mililiter víz, a hígabb verzióhoz körülbelül 2 gramm, a sűrűbbhöz 5 gramm port tegyünk. A matcha teát mindenbe bele lehet keverni: turmixba, joghurtba, süteménytésztába, csokoládéba, fagylaltba, bátran kísérletezzünk az ízekkel és állagokkal.
A matcha tea érzékenyen reagál a környezet hatásaira, ezért a legjobb, ha fémdobozban és hűtőszekrényben tároljuk, így van legkevésbé kitéve a környezeti változásoknak. Azonban, ha sokáig tartogatjuk, a hűtőben található pára egy idő után kis gömböcskökké formálhatja, ezért a teát használat előtt mindig szitáljuk át.
A matcha tea egészségre gyakorolt hatása
A matcha tea valódi csodaszer, természetes gyógyszer, kiváló minőségű teacserjékből készül. Míg általában a tealeveleket leforrázva fogyasztjuk, itt 100%-ban a tea levelét isszuk meg, ráadásul a levelek őrlése közben nem jön létre erjedés, kíméletes gőzöléssel állítják meg a tea fermentációját, ezért jóval erősebb hatása van, mint a hagyományos változatnak.
Nemcsak vitaminokban és ásványi anyagokban, hanem polifenolokban is bővelkedik, amelyek a szívbetegségek és a rákos elváltozások megelőzésében vannak segítségünkre. A teák közül a zöld tea tartalmazza a legtöbb antioxidánst, ráadásul ez a hatóanyag a matcha teánál megsokszorozódik, úgyhogy egészen elképesztő mennyiségű antioxidáns van benne, az áfonyát és a goji bogyót is lekörözi.
A matcha tea koffeint is tartalmaz, ráadásul nem is keveset: háromszor annyi koffein található benne, mint a hagyományos teában vagy kávéban, tehát figyeljünk arra, hogy lefekvés előtt 6 órával már ne fogyasszunk belőle. A matcha tea csak az elmét teszi éberré, fogyasztói szerint álmosság nélküli nyugalmi állapotot idéz elő, ezért a meditáció és a relaxáció egyik eszközének is tartják.
A matcha tea veszélye
Bár a matcha tea kis mértékben gyógyszer, fogyasztását nem szabad túlzásba vinni: a nem organikus környezetben termesztett teák ólmot tartalmazhatnak. Főként a Kínából importált matcha tea esetében nagy a veszély, ugyanis Kínában az iparosodás következtében megnőtt a levegőben található nehézfémek mennyisége, amelyek a talajba és a vízbe kerülnek, ahonnan a teanövények felszívják őket. Mivel a matcha teánál az egész levelet használják fel a por előállításához, több ólom kerül bele, mint a hagyományos teákba. Ezért naponta maximum egy csészével fogyasszunk belőle.
Fotók: Getty Images