6 ok, hogy miért egyél sok szőlőt - Amúgy is itt a szezonja
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Zöld vagy piros, szőlőből nem lehet eleget enni. A szervezet tudja mi a jó neki, mert a szőlő nemcsak ízletes, hanem az ősz egyik legegészségesebb gyümölcse is.
Ősszel a levelek hullását kevésbé, de a szőlőt annál jobban várom, amelyből nem tudok eleget enni. Szerencsére Zsófi szinte minden nap hoz az irodába, így megvan a napi egészséges nassolnivaló is.
Az már ízlés kérdése, hogy ki melyik színűt szereti jobban - én a fehéret -, mert mindegyik ugyanolyan tartalmas és tápláló gyümölcs. Én tökéletesen elvagyok a szőlőn napokig, nem véletlen, hisz olyan magas az energiatartalma, hogy nem érzem magam éhesnek tőle.
A szőlő jótékony hatásai
Bár a szőlő cukortartalma magas, 18 százalék, de ez a cukortartalom a szervezet számára közvetlenül felhasználható. A szőlőt legjobb éhgyomorra vagy étkezések előtt fogyasztani. Ha evés után esszük, akkor a magas cukortartalma miatt megerjed a gyomorban és akadályozza az emésztést. A szőlőből finom lekvárt is készíthetünk, illetve a levelébe rizst és darált húst töltve pikáns előételt is kínálhatunk. Vásárlásnál figyeljünk a fürtök épségére és a bogyók feszességére.
Bár a szőlő energiatartalma nagyon magas, mégis alacsony kalória- és zsírtartalmú, alacsony glikémiás indexű gyümölcs emésztést is segítő antioxidánsokkal. A húsának és a levének is magas a tápanyagtartalma, így jótékony hatással van a szervezetre. Ha a fogyókúránkba szeretnénk beilleszteni, akkor ne nassolnivalónak fogyasszuk, hanem étkezés gyanánt, akár reggel éhgyomorra is. Cukorbetegek óvatosan fogyasszák, mert gyorsan megdobja a vércukorszintet.
A szőlőben lévő K-vitamin jó hatással van a csontokra és a szövetekre, valamint szuper vízhajtó is, a C-vitamin pedig támogatja az immunrendszert. A kis bogyók rosttartalmuknál fogva remekül segítik az emésztést is és minimalizálják a székrekedést.
A szőlőben lévő antioxidánsok karbantartják a sejteket. Napi egy-két fürt szőlő fogyasztása már segít megvédeni a szöveteket, úgy, hogy csökkenti a gyulladást kiváltó kémiai reakciókat. A rezveratrol nevű antioxidáns hatással van a szénhidrát-anyagcserére, így szabályozva a vércukorszintet. A szőlőmagkivonat még az ultraibolya-sugárzástól is védi a bőrt.
A szőlőmagolaj
A szőlőmagból sajtolt olaj ragyogóvá, a gyümölcssavak pedig fényessé teszik a bőrt - megújítva a bőrsejteket. A szőlőmagolaj antioxidáns tartalmánál fogva halványítja a ráncokat, belülről pedig nyugtatja az idegrendszert, erősíti az érfalakat és megelőzi az érelmeszesedést. Jó hatással van az allergiára, ízületi gyulladásra vagy visszértágulatra is.
A szőlőnek a vértisztító és az idegeket erősítő hatása is nagy. A vérképzésben a magas vas- és folsavtartalma fontos szerepet játszik, a vérszegénységben szenvedőknek érdemes belőle rendszeresen fogyasztaniuk. Ha sportolunk, akkor is érdemes beiktatni az étrendünkbe, mert remekül regenerálja a megfáradt izmokat.
A sárga szőlő vastartalmának köszönhetően megakadályozza a fáradtságot. A vörös és bordó szőlőfajták nem tartalmaznak annyi vasat, így ezek kevésbé hatásosak ilyen panasz esetén, viszont antibakteriális és vírusölő hatásúak, így védelmet nyújtanak a fertőzések ellen.
Ne feledkezzünk el a szőlő levéről, vagyis a borról se. A jó minőségű bor, természetesen mértékkel fogyasztva, védi a szívet, erősít, javítja az étvágyat (és a hangulatot).
Fotó: Szász Eszter/Sóbors, Getty Images