Az almákat mossuk és hámozzuk meg, csumázzuk ki és reszeljük le.
A vajat/margarint tegyük egy közepes lábosba és habzásig hevítsük. Ekkor tegyük bele a lisztet, a csipet sót, majd öntsük rá a tejet, és folyamatos keverés mellett főzzük sűrűre. Akkor lesz jó, ha már elválik a lisztes keverék a lábos falától. Ekkor vegyük le a tűzhelyről és adjuk hozzá a lereszelt almát, illetve az egy evőkanál citromlevet.
Keverjük alaposan össze, és amikor az alma már kissé kihűtötte a masszát, először a gyengén felvert tojásokat adjuk hozzá, majd mehet bele az őrölt fahéj és a szegfűszeg, a végén pedig a sütőpor. Dolgozzuk össze a masszát, majd tegyük félre pihenni, körülbelül 15 percre.
Amíg a massza pihen, dobjuk össze a vaníliasodót. Mivel mindössze 10 percet vesz igénybe, így kényelmesen elkészülhetünk vele, mire az almás massza is kipiheni magát.
A sodóhoz egy lábosban keverjük össze az 5 dkg cukrot és a 25 g lisztet, majd adjuk hozzá a tej felét, és keverjük az egészet csomómentesre. Ezután adjuk hozzá a vaníliarúd kikapart magját, az 5 tojássárgáját, végül pedig a maradék tejet.
Folyamatos keverés mellett várjuk meg, amíg besűrűsödik. Ekkor vegyük le a tűzhelyről, várjuk meg, amíg kihűl, majd tegyük be a hűtőbe, hogy az ízek összeérhessenek.
Térjünk közben vissza az almapuffancsokhoz. Egy magasabb falú lábosban hevítsük fel az olajat a sütéshez. Ha az olaj már felhevült, két teáskanál segítségével, kis adagokban tegyük a forró olajba a puffancsokat. Egyszerre csak keveset süssünk ki, mert azok sütés közben meg fognak nőni, és kár lenne, ha pufiszörnyekké sülnének össze.
Amikor minden oldaluk szép barnára sül – kb. 3-4 perc oldalanként –, merjük ki papírtörlőre, majd ha a felesleges olaj kicsöpögött belőlük, tegyük őket egy tányérra, és hintsük meg még melegében fahéjjal, porcukorral, vagy öntsük le a frissen főzött, házi vaníliasodóval.