Kiadós és nagyon finom: a cigánypecsenye így készítve lesz a legjobb
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Fűszeres, forralt gyömbérsör: ünnepi ital pillanatok alatt
Kandírozott, ropogós pekándió: szuper gasztroajándék is lehet
Foszlós, svéd kardamomos csiga: ezzel indítsd a téli reggeleket
Pirosra sült, omlós kacsacomb hagymás tört krumplival és szilvás párolt káposztával
Így dekoráld a linzert és a különböző kekszeket: tippek a tökéletes díszítéshez
Igazi régi kedvenc, ami a hangulatos magyaros vendéglők étlapján mindig szerepel. Nem épp alakbarát, ha az eredeti recept alapján készítjük, egy kis változtatással azonban sokkal gyomorkímélőbb, de ugyanolyan finom lesz.
A cigánypecsenye nagyon szaftos étel, hiszen a nagy darab füstölt szalonnacsíkot saját zsírjában kell pirosra sütni. Az ízlésesen bevagdosott szalonnát ezután félretesszük, majd a kisült zsiradékban megsütjük a pácolt tarját, tálalásnál rátesszük a szalonnát, mellé pedig krumpli dukál. A testvérem nagyon szereti ezt az ételt, de a füstölt szalonnáért nem rajong, ezért kicsit átszabtam a híres fogást.
A húsnál sokan kikötik, hogy csak tarjával érdemes dolgozni, mert az jó szaftos, de biztosan mindenkivel előfordult már, hogy vásárlásnál nem kapott olyan árut, amit szeretett volna, így változtatnia kellett. Mivel mi mindig ugyanattól a hentestől szerezzük be a húst, ezért adunk a szavára - szépen szeletelt disznócombot ajánlott, a hús finom puhára sikerült, egyáltalán nem volt inas, rágós. A kiklopfolt húst csak sóztam, majd enyhe lisztes bundában, kevés olajon pár perc alatt megsütöttem, tálalásnál fokhagymát és őrölt borsot tettem rá, burgonyát és savanyút kínáltam mellé.
A hús sütésénél legyünk óvatosak, ne süssük túl, mert akkor száraz lesz, csak pár percig pirítsuk, addig, amíg kap egy kis színt. Ha szeretnétek pácolni, akkor fűszeres-olajos pácot készítetek őrölt édes vagy csípősebb pirospaprikával, borssal és zúzott fokhagymával. Ennél a verziónál a kész hússzeletekre kerülhet petrezselyem, esetleg lecsó, de szerintem, ha nem teszünk rá semmit sem, úgy is nagyon finom lesz.
Miért cigány a cigánypecsenye?
Sokan abban a tévhitben élnek, hogy a húsos étel tradicionális cigány fogás, pedig nem, igazi magyar étel. Nevét vélhetőleg a cigányszalonnáról kapta, ami mára csak füstölt szalonna néven ismert. Régi mende-mondák szerint egy cigány muzsikus után nevezték el így, aki minden zenélés után ezt fogyasztotta. A cigánypecsenyének több változata is népszerű, hol így, hol úgy készítik. Az biztos, nagyon finom, laktató fogás, amit érdemes otthon elkészíteni.
Cigánypecsenye
Hozzávalók 4 személyre
- 1 kilogramm sertéscomb, tarja vagy lapocka
- 1 bögre liszt
- őrölt bors ízlés szerint
- só ízlés szerint
- olaj a sütéshez
- 1 kilogramm krumpli
- 8 gerezd fokhagyma
Elkészítés:
A húst vágjuk tetszőleges darabokra, majd klopfoljuk ki, sózzuk le, majd tegyük egy tálcára.
A megtisztított burgonyát vágjuk hasábra vagy szeletekre.
A jól kiklopfolt hússzeleteket hempergessük meg lisztben, majd forró olajban süssük aranybarnára.
A krumplit szintén bő olajban süssük aranybarnára.
Tálalásnál a húsra ízlés szerint kerüljön őrölt bors és finomra vágott fokhagyma, mellé sült burgonyát és savanyúságot kínáljunk.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors