Dobostorta házilag készítve: hogy lesz a legjobb a roppanós tető?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A hungarikum Dobos C. József cukrász mesterműve, amit 1885-ben egy országos kiállításon mutatott be először a nagyközönségnek. A szóbeszéd szerint a torta különleges krémje a vajat köpülő fiú hibájából született, aki só helyett cukrot tett az edénybe, Dobos pedig ebből a hibából alkotta meg a fenséges krémet.
A magyar desszert az egész világot meghódította. Különlegessége, hogy a tésztáját 6 darab vékony piskótalap alkotja, amit - az eredeti receptben - kakaóvajas krémmel töltenek meg. A dobostorta jellegzetességét a roppanós teteje adja, ami nehéz vállalkozásnak tűnik, de néhány apró szabály betartásával játszva készíthetjük el otthon.
A tésztában nincs sütőpor, a tojás felvert habja gondoskodik a tészta minimális megemelkedéséről, úgyhogy óvatosan keverjük össze a sárgájával, ne törjön meg. Hat darab lapra lesz szükségünk a torta összeállításánál, ezért az a legegyszerűbb, ha 6 darab sütőpapíron körberajzoljuk a tortaformánkat, a masszát a rajzolt forma közepébe öntjük, spatula segítségével egyenletesen eligazgatjuk, majd készre sütjük a piskótalapokat.
Ahogy már említettem, az eredeti receptben kakaóvaj szerepel a töltelékben, ezt a terméket azonban nem könnyű beszerezni, az ára pedig borsos, így most jó minőségű csokoládét használunk helyette.
A roppanós tető titka
A cukrászok szerint nem mindegy, milyen cukorból állunk neki bevonatot készíteni. Az a legjobb, ha kockacukorból készítjük, ugyanis tisztább, világosabb karamellt kapunk végeredményül. Olvasztás során néha emeljük le a tűzhelyről, úgy kevergessük, hagyjuk, hogy saját melegétől olvadjon a cukor.
Dobostorta
Hozzávalók 12 szelethez
Tészta (6 darab):
- 6 darab tojás
- 35 gramm vaj
- 100 gramm liszt
- 100 gramm porcukor
Krém:
- 200 gramm csoki (70% kakaótartalom)
- 280 gramm vaj
- 1 darab vaníliarúd
- 200 gramm porcukor
- 4 darab tojás
Tető:
- 120 gramm kockacukor
- vaj kevés
Elkészítés:
Tészta:
A tojásokat válasszuk szét.
A sárgáját a porcukor felével keverjük habosra.
A tojásfehérjét a megmaradt cukorral verjük nem túl kemény habbá, majd a sárgáját finom mozdulatokkal, az olvasztott vajjal együtt öntsük hozzá, alaposan keverjük el a tál tartalmát. A lisztet fokozatosan adagoljuk, keverjük el a tojásos masszában. Ebből az adagból 6 darab vékony lapot sütünk.
A tésztalapok 200 fokos sütőben 10-15 perc alatt aranybarnára sülnek.
Krém:
A vaníliarúd magját kaparjuk ki, és keverjük habosra vajjal.
A tojásokat a porcukorral vízgőz felett simára keverjük addig, míg csípős nem lesz a keverék. Ez annyit jelent, hogy az ujjunk hegyét beletesszük a tojásba, ha már meleg, csípni fog. Folyamatosan kevergetve hűtsük ki a tojást.
A csokit vízgőz felett felolvasztjuk.
Végül ezt a hármast - vajkrém, tojás és csoki - összekeverjük.
Töltés:
Öt lappal fogunk dolgozni, egyet félreteszünk a roppanós tetőhöz.
Helyezzünk egy lapot a tálcára, alaposan kenjük meg krémmel, rátesszük a következő dobos lapot, töltjük, ismételjük addig, míg el nem fogy az összes lap. A maradék krémmel az oldalát is megkenjük a tortának.
Tető:
A kockacukrokat kis lángon, állandó keverés mellett felolvasztjuk, addig keverjük, míg megkapja világosbarna színét.
A mázat a kihagyott tortalap közepére öntjük, lehetőleg gyors, de óvatos mozdulatokkal elsimítjuk rajta, majd vajba mártott késsel bejelöljük a szeleteket. Mikor már kihűlt, feldaraboljuk a jelölések mentén és a torta tetejére helyezzük őket.
Fotó: Getty Images