Tanulj meg otthon fermentálni: szuper savanyítási módszer pofonegyszerűen
A fermentálás az utóbbi években éli igazán reneszánszát, a savanyítási, erjesztési eljárás során a zöldségek egészen ízletes és egészséges formáját ismerheted meg.
Próbáltad már az otthoni fermentálást? Ha nem, akkor ez az egyszerű fermentáltcékla-recept tökéletes lesz kezdésnek. A fermentálás nagyszerű módja annak, hogy megőrizzük a zöldségek frissességét és vitamintartalmát, és amellett, hogy savanyúságként funkcionálnak, kiváló természetes probiotikumforrások is. Ha részletesen is olvasnál a folyamatról, akkor ebben az átfogó cikkben több infót is megtudhatsz róla.
Ha viszont megszállottja vagy a módszernek, akkor érdemes ezzel az ínyenc és roppanós céklával is bővítened a repertoárodat: az édes, fűszeres és vibráló színű savanyúság gyorsan a család kedvencévé válik majd. Ha pedig más, fermentálással tartósított recept is érdekel, akkor ez a csípős kimchi is tetszeni fog.
A megadott mennyiségek egy 1 literes befőttesüveghez elegendők.
A céklát mossuk meg, hámozzuk meg, majd vágjuk kisebb kockákra vagy szeletekre. Egy tiszta befőttesüvegbe tegyünk néhány szál kaprot, 2-3 gerezd fokhagymát és fél teáskanálnyi egész fekete borsot. Pakoljunk rá annyi feldarabolt céklát is, hogy az üveg felét kitöltse.
Helyezzünk rá újabb néhány szál kaprot és 2-3 gerezd fokhagymát, majd töltsük tele az üveget.
Egy külön edényben teljesen keverjük el a sót a vízzel, és öntsünk a céklára annyit, hogy teljesen ellepje őket. Óvatosan ütögessük az üveget az asztalhoz, hogy minden buborék kiszabaduljon, majd légmentesen zárjuk le.
Hagyjuk a céklát 7-10 napig szobahőmérsékleten pihenni, ez idő alatt lezajlik a fermentáció.
Azonnal fogyasztható, a maradék pedig hűtőben hónapokig is eláll.
Fotók: Getty Images
@sobors.hu