Habkönnyű, olasz ricottás galuska – Magában a legfinomabb
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Olyan, mint egy túrógombóc, csak sós, lágy és elképesztően könnyű - mindenképpen megéri elkészíteni.
Valójában butaság lenne ezt az ételt a magyar túrógombóchoz hasonlítani, hiszen az egyik kutya, a másik eb, mégis voltaképpen hasonló konstrukcióról van szó. Az összetevők közel ugyanazok: ricotta, ami hasonlít a túróhoz, liszt vagy dara és tojás. Ez a legegyszerűbb alapverzió, amire csak zsályás vaj kerül, de vannak olyan változatok, amelyeknek a tésztájában spenót van és paradicsomszószban tálalják őket.
Lágy és légies kell, hogy legyen
Mint a túrógombócnak is, a gnudi titka éppen ugyanúgy a lágyság, hogy minél könnyebb és légiesebb maradjon. Ezért kell nagyon óvatosan bánni a hozzáadott száraz alapanyagokkal, a liszttel és/vagy darával, nehogy véletlenül eltúlozzuk és túlságosan sokat tegyünk bele. A legtöbb recept azt javasolja, hogy inkább kerüljön a masszába kevesebb száraz anyag, de pihenjen hosszabban.
A mi gombócunkkal ellentétben a gnudi nem bekeverve, hanem már megformázva pihen a hűtőben, ami abból a szempontból igen praktikus, hogy mindent teljesen elő lehet készíteni, tálalás előtt már csak néhány perc alatt ki kell főzni a gombócokat, és kész is van.
Olasz ricottás galuska, azaz gnudi
Hozzávalók 4 személyre
- 500 gramm ricotta
- 2 darab tojás
- 70 gramm reszelt parmezán/grana padano
- 70 gramm liszt
- 1 csipet só
- ízlés szerint őrölt szerecsendió
- 2 evőkanál vaj
- ízlés szerint friss zsályalevelek
Elkészítés:
A tojásokat elkeverjük a ricottával, majd beleszójuk a reszelt sajtot és a lisztet. Összeforgatjuk, adunk hozzá sót és szerecsendiót. Vizes kézzel gombócokat formálunk, a gombócokat tálcára sorakoztatjuk, lefedjük, és néhány órára a hűtőbe tesszük pihenni.
Vizet forralunk, majd belesüllyesztjük a gombócokat. Amikor feljönnek a víz felszínére, kihalásszuk őket egy szűrőkanállal, és a zsályalevelekkel megolvasztott vajba forgatjuk őket, majd további reszelt sajttal megszórva tálaljuk.
Fotók: Ács Bori/Sóbors