Így készítve lesz tökéletes a töltött dagadó: gombás töltelékkel a legfinomabb
Cikkek
Fokhagymás, joghurtos céklatzatziki: egészséges és isteni finom
Pihe-puha orosz almatorta: alig valamiből készül
Ropogós
Marokkói céklasaláta friss zöldfűszerekkel: a menta a lelke
Sajtos, darált hússal készült melegszendvics: vigyázat, függőséget okoz
Krémes, laktató vörös lencsés édesburgonya-curry: ízekben nem lesz hiány
Fahéjas fánk a sütőből: sütőporral ilyen egyszerűen készül
Így béleld ki sütőpapírral a tortaformát – Mutatjuk a tökéletes trükköt
A töltött dagadó kiadós fogás, remekül illik főzelék vagy más köret mellé, előnye még, hogy melegen és hidegen fogyasztva is ínycsiklandó.
A dagadót nagyon izgalmas alapanyagokkal lehet megtölteni, kerülhet bele húsos vagy zöldséges ragu. Bármilyen töltelékkel is készüljön, arra figyelj, hogy ne pakold meg nagyon a húst, mert a sütésnél kifolyhat belőle a ragu. A sütőt is érdemes szemmel tartani, a nagyobb darab hús hosszabb ideig pirul, de azért csak óvatosan, ha túlsütöd, akkor száraz, ehetetlen lesz.
Mivel lehet tölteni?
Rengeteg mindennel. Van, aki darált húsos masszát pakol a dagadóba, nagyon kedvelt a májjal készült töltelék is, de csak zöldséggel is meg lehet tölteni a húst. Én a gombás tölteléket szeretem a legjobban: ha marad belőle, tedd a tepsibe a hús mellé vagy készíts belőle gombafasírtot. A hús szeletelésével mindig várj egy keveset, amíg meleg, nagyon nehéz szépen felvágni. Ha marad a húsból, tedd hűtőbe, másnap szendvicsalapanyagnak tökéletes lesz.
A megtöltött hús száját mindig tűzd össze, használj hústűzőt, nagyobb fogvájót vagy varrd össze, de mindig természetes anyaggal dolgozz, műanyagot ne használj, mert az beleolvad.
Gombával töltött dagadó
Hozzávalók 6 személyre
- 1 darab dagadó
- 800 gramm gomba
- 2 fej hagyma
- 1 darab tojás
- 2 csokor petrezselyem
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 darab zsemle
- só és bors ízlés szerint
- olaj vagy zsír szükség szerint
Elkészítés:
A megtisztított gombákat vágjuk kis darabokra, a hagymát finomra, majd kevés zsiradékon dinszteljük addig a gombás-hagymát, amíg a gombából kieresztett víz teljesen elfő.
A gombás keveréket tegyük tálba, fűszerezzük sóval és borssal, adjuk hozzá a tojást, a finomra vágott petrezselymet, zúzott fokhagymát.
A zsemléket áztassuk vízbe, a folyadékot nyomkodjuk ki belőlük, majd adjuk a gombás keverékhez, alaposan keverjük egybe a masszát.
A dagadó külső részét sózzuk és borsozzuk be, aztán alakítsunk ki a tölteléknek helyet, szúrjuk fel, töltsük bele a tölteléket, a hús száját tűzzük össze.
Fektessük olajjal vagy zsírral kikent tepsire a húst, a dagadót is kenjük meg olajjal vagy zsírral, majd toljuk 180 fokosra előmelegített sütőbe, a hús méretétől függően 1-2 óra alatt süssük pirosra. A sütési idő 30. percénél érdemes a hőfokot 160-140 fokra levenni, úgy sütni tovább a dagadót.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors