Így készül az erdélyi savanyú zöldbableves, más néven paszulycsorba
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ropogós
Puha mézeskalács csokiba mártva: így dobd fel az ünnepi sütit
Friss, ropogós spenótsaláta vörös áfonyával: ünnepi köret sültek mellé
Krémes karácsonyi diótorta: beragyogja az ünnepi asztalt
Gazdag, ünnepi halászlé: karácsonykor kötelező az asztalra
10 mesés aprósütemény karácsonyra: mutatósak és finomak
A csorba tipikus erdélyi leves, habár eredetileg természetesen a román konyhából vették át. A mi leveseinktől abban különbözik, hogy valamivel savanyítják, ezért a végeredmény egy rendkívül frissítő, savanykás étel lesz. Az elmaradhatatlan zöldfűszerek pedig csak a végén kerülnek bele.
Természetesen csorbát is főzhetünk bármiből, ami a kezünk ügyébe kerül (vö. kőleves). A szalonnától a karalábé levélig bármit bele lehet tenni a fazékba, amit csak el tudunk képzelni levesként, meg még azon is túl. (Jut eszembe, a minap brokkoli levelekből főztem levest, és isteni lett.) Gazdagíthatod szalonnával, csirkehússal, vagy ami éppen van otthon.
A személyes kedvencem a zöldbab csorba, vagy, ahogy Erdélyben mondják: paszulycsorba. Eredetileg korpaciberével savanyították, ami egy korpából készült, savanykás lé, és Romániában üvegben, sőt leveskocka és por alakban is lehet kapni, de ezzel most senkit sem szeretnénk sokkolni. A lényeg, hogy bármivel lehet savanyítani a csorbát. Nálunk a legelterjedtebb megoldás erre a tejföl, de simán lehet citromlevet, sőt, ecetet is csöpögtetni a csorbába a cél érdekében. Minden megoldás szabályos, és finom, bár kétségtelenül más-más ízű.
Másképp készül
Az elkészítés szabálya, megfigyelésem szerint az, hogy amiről elnevezzük a levest (ebben az esetben a bab), azt a hozzávalót tesszük fel vízben főzni, a többit pedig először zsiradékon megdinszteljük, csak azután öntjük bele a fazékba, és kezdjük el együtt főzni.
Fűszerként olyat érdemes használni, amihez fejben az erdélyi hangulatot társítjuk. Ez nálam a tárkony, a lestyán. a kapor és a csombor (borsikafű). Mindegyik vidáman megél cserépben is, vagyis, ha szintén rajongó leszel, érdemes beszerezni egy-egy élő növényt, nagyon sokoldalúan használhatók.
Erdélyi zöldbab csorba
Hozzávalók 1 adaghoz
- 1 fej hagyma
- 0.5 kilogramm zöldbab tisztítva
- 2 darab sárgarépa
- 1 darab fehérrépa
- 1 darab zellergumó kicsi
- 1 marék káposztalevél vagy más levél apróra vágva
- ízlés szerint só, bors
- ízlés szerint savanyításhoz tejföl, citromlé vagy ecet
- 1 marék zöldfűszerek
Elkészítés:
Először megtisztítjuk a zöldségeket, a bab és a hagyma kivételével gyufára, vagy apró kockákra vágjuk.
A hagymát és a zöldbabot feltesszük sós vízben főni.
A többi zöldséget egy serpenyőben, zsíron vagy olajon elkezdjük dinsztelni. Amikor megdinsztelődött, hozzáöntjük a babhoz.
Addig főzzük együtt, amíg puha nem lesz a zöldség. Ekkor hozzáadjuk a leveshez a tejfölt, a citromlevet vagy az ecetet, ízlés szerint.
Végül rászórjuk az apróra vágott zöldfűszert.
Fotó: Shutterstock