Tartalmas, immunerősítő ramen leves házilag – Tápláló gyógyír a hűvös napokra
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Egy tányérnyi ízletes, forró ramen leves gyógyír testnek és léleknek, tele van ásványi anyagokkal, rengetegféleképpen variálható, sosem tud ráunni az ember.
A ramenről azt szokták mondani, igazi szuperétel, hisz tele van egészséges alapanyagokkal: kerül bele például gyömbér és fokhagyma, ezek a hozzávalók immunerősítőnek is kiválóak.
A tartalmas leves 1958-ban, az instant leves őrületének köszönhetően terjedt el a világon, vált igazán ismertté. A ramen egy praktikus étel, amit érdemes a kamrában tartani, igaz, a zacskós változatnak vajmi kevés köze van az eredetihez - ha kíváncsi vagy, milyen is lehet az igazi ramen-élmény, nem kell Japánig vagy Kínáig repülnöd, te is el tudod otthon készíteni.
Sok-sok fűszer és redukálás
Rengeteg minden kerülhet ebbe a tartalmas csodalevesbe, mehet bele hús vagy csak zöldségek. A fűszerekből szerelkezz fel, gyömbérből a frissnek nincsen párja, de az őrölt változata is megteszi, ha nincs más kéznél. A leves titka, hogy a zöldség- vagy húsalaplevet a fűszerekkel kell egybeforralni, majd redukálni, vagyis a folyadék jelentős részének el kell párolognia, hogy elérje a kívánt sűrűséget, így sokkal erőteljesebb zamata lesz.
A zöldségek, hús, tészta, tojás, vagyis a levesbetétek külön készülnek, a zöldségeket nyers állapotukban érdemes felhasználni, vékonyan felszeletelni, belehelyezni a tálba és rájuk önteni a forró, ízekben gazdag levest, de külön is le lehet őket pirítani. Ha hús is kerülne a levesbe, akkor serpenyőben vagy tepsiben legyen megsütve, a legjobb, ha kacsa- vagy csirkemellet használsz, amit feszeletelve tegyél a leveses tálba.
Immunerősítő ramen leves
Hozzávalók 4 személyre
- 1 liter alaplé (zöldség vagy csirke)
- 2 gerezd fokhagyma
- 4 evőkanál szójaszósz
- 1 evőkanál Worcestershire-szósz
- 2 teáskanál kínai ötfűszer keverék
- 1 teáskanál chilipor vagy chiliszósz
- 1 teáskanál gyömbér
- 200 milliliter víz
- 500 gramm gomba
- 400 gramm ramen tészta
- 4 darab főtt tojás
- 150 gramm bébispenót vagy kínai kel
- 2 darab sárgarépa
- 2 marék újhagyma
- 1 evőkanál pirított szezámmag
- só és bors ízlés szerint
- cukor szükség szerint
- olaj kevés
Elkészítés:
Egy magas falú lábasban keverjük össze az alaplevet a zúzott fokhagymával, szójaszósszal, Worcestershire-szósszal, gyömbérrel, chilivel, kínai ötfűszer keverékkel és a vízzel, majd forraljuk fel. Utána vegyük vissza alatta a hőfokot, majd redukáljuk a folyadékot, míg el nem érjük a kívánt sűrűséget. A levet ízesítsük, kerüljön bele só és bors, cukor, ha édeskésre szeretnénk.
A tésztát főzzük ki a csomagoláson írtak szerint.
A tojásokat főzzük meg forrásban lévő vízben 7-8 perc alatt.
A gombákat serpenyőben, kevés olajon pirítsuk meg.
A sárgarépákat vágjuk fel julienne-re, az újhagymát finomra, a bébispenótot vagy a kínai kelt mossuk meg (ha szeretnéd, a répákat is megpiríthatod).
Tálalásnál egy szép nagy leveses tálba szedjünk tésztát, rá vagy mellé kerüljön a gombából, répából, hagymából, bébispenótból vagy kínai kelből. A tojást félbevágva helyezzük a tálba, majd kanalazzunk rá a forró léből, végül szezámmaggal is szórjuk meg a levest.
Fotó: Getty Images