A legsűrűbb, legédesebb házi ketchup receptje
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
5 perces mézes-mustáros öntet: salátákhoz tökéletes
Mézzel és fahéjjal sült birsalma: krémes lesz a sütőben
Készítsd el a britek híres Yorkshire pudingját: alig valamiből készül
Rumos-gesztenyés palacsinta: a selymes krém mindent visz
Héjában sült tepsis krumpli: sajt pirul a tetejére
Nemcsak azért érdemes házilag ketchupot készíteni, mert így nem kerül bele semmi fölösleges, hanem azért is, mert így sokkal, sokkal finomabb lesz, amit a krumplira nyomunk.
Érett paradicsom, cukor és fűszerek. Ennyiből kellene állnia az igazi, tökéletes ketchupnak. Ilyet azonban boltban sehol nem találni. Akármilyen drága flakont választok, biztos, hogy a két ideális hozzávalón túl tartalmazni fog egy rakás fölösleges cuccot, adalékanyagot, állományjavítót és még ki tudja, mit. A legnagyobb baj a bolti változattal még csak nem is ez, hanem az íze: nem finom, csak az édesítő vagy cukoríz ragasztja össze a szájat, a paradicsom igazi zamatából általában semmi nem jön át.
A legfontosabb: a sűrűség
A jó ketchup olyan sűrű, hogy megáll a sült krumpli tetején. Ha ezt az állagot szeretném elérni, akkor egy teljesen egyszerű, bár időigényes technológiai eljárást kell elvégeznem a sima paradicsomszószon. Ez a módszer a zöldséglé sűrítése, amelyet két úton érhetek el: sütéssel vagy főzéssel. Az előbbi trükk hódít mostanában: a legtöbb külföldi gasztroblogger és szakács sütve készíti. Amikor a paradicsom megsül, az íze elképesztően intenzív és tömény lesz, a benne lévő cukor karamellizálódik és sokszoros erővel fejti ki hatását.
Ha nincs érett paradicsom
Bár a legcsodálatosabb eredményt akkor érhetem el, ha a paradicsomtól kezdem a receptet, még akkor is messze túlszárnyalhatok minden bolti terméket, ha üveges passzírozott paradicsomot vagy konzerv daraboltat veszek alapul. Az alapanyaggal kapcsolatos döntés azon is múlik, milyen paradicsomot tudok beszerezni: ha a legjobb fajta hazai paradicsomból terem a kertben rekeszszám, mindenképp abból készítem, viszont ha csak üvegházi van elérhető magasságban, sokkal jobban járok a félkész termékkel.
A paradicsom kísérői
A sűrítést csinálhatom egyszerűen fűszerek és némi cukor társaságában, vagy kiegészíthetem, gazdagíthatom az ízt zöldségekkel. A ketchupba leginkább a hagyma, a fokhagyma, a zellerszár, esetleg az édeskömény illik, az is sokat dob a végeredményen, ha nagyobb darabokban a tepsibe vagy a serpenyőbe dobom a paradicsom mellé.
A fűszerek
A ketchupba minden esetben kerül cukor - a paradicsom édességétől függő mennyiségben. Kell még bele ecet, lehet balzsam-, alma- vagy akár fehérborecet is, a 20 százalékos háztartási verzió nem a legjobb választás erre a célra. A fűszerek közé választhatok szegfűszeget, szegfűborsot, pici fahéjat vagy szerecsendiót is, sőt, akár csípős irányba is vihetem a szósz karakterét egy kis csilivel.
Házi ketchup
Hozzávalók 10 adaghoz
- 1 kilogramm paradicsom
- 1 fej vöröshagyma
- 1 darab szárzeller
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 teáskanál só
- 3 evőkanál cukor
- 0.5 teáskanál őrölt szegfűbors
- 0.5 teáskanál őrölt szerecsendió
- 1 csipet őrölt fahéj
Elkészítés:
Fotók: Ács Bori/Sóbors