A legfinomabb Marinara szósz: kötelező alaprecept az olasz konyha szerelmeseinek
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A Marinara szósz lényegében egy fokhagymás, bazsalikomos paradicsomszósz, amely tökéletes alapja lehet különböző tésztáknak, legyen az spagetti vagy pizza.
Ez tényleg egy alaprecept, a feljebb felsorolt alapanyagokon kívül alig kell hozzá valami. A tészaszószoktól az különbözteti meg, hogy ebben nincsen más zöldség vagy darált hús, tényleg csak paradicsomból áll az egész, de így is tökéletes választás tésztákhoz, pizzaszósznak, húsok mellé vagy mártogatósnak.
Marinara szósz receptből többfélével találkoztam már, vannak, akik cukrot is tesznek bele, és vannak, akik különböző zöldségeket szelnek a szószba, például répát vagy zellert. Minden olasz régió egy kicsit másképpen készíti a klasszikus szószt, de ez a verzió most a legminimalistább, kevés alapanyaggal, maximális ízekkel készül.
Mi a titka?
A titka, hogy lassú tűzön sokáig kell főzni, amíg egészen be nem sűrűsödik, így a hagymában és a paradicsomban lévő természetes cukrok kioldódnak, azok édesítik meg a szószt és nincs szükség további cukor használatára.
Ha nincsen édes, érett paradicsomunk, mint most nyáron, akkor hámozott, egész paradicsomot tartalmazó konzervből is elkészíthető, a szilvaparadicsom a legjobb választás erre a célra.
Marinara szósz
Hozzávalók 6 adaghoz
- 1.5 kilogramm paradicsom
- 1 darab vöröshagyma
- 8 gerezd fokhagyma
- 1 darab babérlevél
- 4 darab bazsalikomág
- 4 evőkanál extra szűz olívaolaj
- ízlés szerint só
- 0.33 bögre friss bazsalikom
Elkészítés:
A paradicsomot leforrázzuk, majd lehúzzuk a héját. Próbáljuk meg a kezünkkel minél apróbb darabokra szétnyomkodni, de össze is vagdoshatjuk, a kifolyt levére vigyázzunk, arra is szükség lesz.
Egy nagyobb lábosba öntsünk egy löttyintésnyi olívaolajat, majd adjuk hozzá az összekockázott vöröshagymát és egy csipet sót. Kb. 10 percig dinszteljük a hagymát, amíg teljesen átlátszó nem lesz.
Keverjük hozzá az összezúzott fokhagymát is. Mehet bele a darabos paradicsom és a leve is. Adjuk hozzá a babérlevelet és a 4 ágacska bazsalikomot, majd forrásig melegítsük.
Fedjük le, majd alacsony lángon addig főzzük, amíg egészen be nem sűrűsödik és a felére nem redukálódik. Közben néha kevergessük, hogy le ne égjen, ízlés szerint sózzuk. A paradicsomtól édeskés lesz, de ha valaki édesebben szereti, adhat hozzá egy kis cukrot is.
Ha elég sűrű, húzzuk le a tűzről, vegyük ki belőle a babérlevelet és a bazsalikomot. Öntsük nyakon egy adag olívaolajjal, friss bazsalikomlevelekkel tálaljuk.
Fotó: Getty Images