Klasszikus, kókuszos kozáksapka: a puha tésztába lágy krém kerül
A kozáksapka, vagy más néven hólabda, egy igazi karácsonyi klasszikus sütemény. Egyszerű alapanyagokból és kellő odafigyeléssel készül, a látvány pedig önmagáért beszél.
A linzer nemcsak egy, mondhatni, hungarikum sütemény, de kifejezetten karácsonykor örvend a legnagyobb népszerűségnek. Csupán néhány hozzávalóra van hozzá szükség, amelyek általában minden háztartásban megtalálhatók, és az elkészítése is egyszerű.
Csupán liszt, vaj, tojássárgája, cukor és egy csipet só kell hozzá, hogy egy pihe-pihe tésztát gyúrhass belőle, alig 20 perc alatt! A díszítéshez pedig használhatsz olvasztott csokoládét, színezett cukormázat és mindenféle apró, karácsonyi dekorcukorkát is.
A linzer tésztájához vegyünk elő egy közepes méretű tálat.
Tegyük a tálba a lisztet, a hideg, kockára vágott vajat, a csipet sót, illetve a por- és vaníliás cukrot. Alaposan dolgozzuk össze az alapanyagokat, és jól nyomkodjuk szét a vajkockákat. Akkor alakul a tészta, ha már egészen morzsás állagú. Ekkor adjuk hozzá az egy tojássárgáját és addig gyúrjuk, amíg szép, homogén tésztát kapunk belőle.
Csomagoljuk frissen tartó fóliába és tegyük be a hűtőbe kb. 1 órára pihenni.
Ha lejárt az idő, vegyük ki a tésztát a hűtőből, csomagoljuk ki, és óvatosan kezdjük el gyúrni, hogy a kéz melegétől meglágyuljon.
Lisztezett nyújtódeszkán nyújtsuk ki maximum 0,5 cm vékonyságúra a tésztát, majd kiszúró formákkal vágjuk ki a mintákat. A kész linzereket tegyük rá egy sütőpapírral kibélelt tepsibe.
A sütőt melegítsük elő 160 fokra.
A felmelegített sütőben a linzereket csupán 10 perc készre sütni.
Viszont pontosan a rövid sütési idő miatt semmi esetre se hagyjuk magára a sütit. Bár 10 perc után a linzer még nyersnek látszódhat, a legtöbben pontosan itt követjük el a hibát, ami ahhoz vezet, hogy a linzer másodpercek alatt megéghet. Tehát szigorúan kövessük a 10, maximum 12 perces sütési időt, majd vegyük ki a sütőből és várjuk meg, amíg a linzerek kihűlnek. Átlagosan egy ekkora adag tésztából 20 db linzer készíthető, de ez természetesen függ a kiszaggatott minta méretétől is.
Ha kihűltek a linzerek, a felső linzereket fessük, mintázzuk meg ízlés szerint, majd ha a minta megszáradt rajta, kenjük meg az alsó linzereket áfonyalekvárral – más lekvárt is válaszhatunk –, majd illesszük rájuk a tetejüket.
A linzereket kétféleképpen is díszíthetjük. Az egyik a színes cukormáz, a másik pedig a folyékony étcsokoládé vagy bármilyen más csokoládé.
Cukormáz esetén a mázhoz szükséges porcukrot és citromlevet keverjük össze, majd adjunk hozzá pár cseppet a választott ételfestékből, és alaposan keverjük össze. Ha túl folyékony lenne, akkor további porcukor hozzáadásával tudjuk sűríteni a szirupot.
Csokoládés máz esetén a csokoládét a vajjal együtt olvasszuk fel vízgőz felett. A kész csokoládét könnyedén ráönthetjük a linzerekre, hogyha azokat sütőrácsra fektetjük, de akár fecskendő segítségével is rajzolhatunk a folyékony csokoládéval a linzerekre.
Fotó forrása: Horváth Kitti Gabiella/SóBors
@sobors.hu