20 perces olasz tészta: nem vízben fő, és ettől isteni
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
Nagyon tisztelem az olasz konyha merev szabályrendszereit, a technológiai fogásokhoz való szigorú ragaszkodását, mégis elképesztően érdekelt, milyen lehet minden szabályt felrúgva rizottót főzni tésztából.
Az olasz tésztafőzési szabályok mind arra mennek ki, hogy a nagy mennyiségű, lobogó vízben főtt tésztából kioldódjon a keményítő, a tészta pedig fogkemény maradjon, felülete sima, nem ragacsos.
A rizottó technológiája
A rizottó technológiájának éppen ellentétes célja van. Mindig csak kis mennyiségben kell az alaplevet a rizshez adagolni, hogy a keményítőt megtartsa, és szószt képezzen a rizs körül, míg az belül nem fő szét, hanem tartása marad.
Aztán maguk az olaszok fogják a legfontosabb szabályaikat, és fenekestül felfordítják. Ebben a technikában a két módszer teljesen polgárpukkasztó módon keveredik: a tésztát főzzük szószosra, de azért nem teljesen szét.
A módszer teszteléséhez érdemes valamilyen apróbb szemű tésztát választani. A betétek lehetnek éppen úgy és olyanok, mint a rizottónál, azaz bármi - alább egy gombás verzión próbáltam ki a megdöbbentő módszert.
Rizottó tésztából, gombával
Hozzávalók 4 adaghoz
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 deciliter fehérbor
- 200 gramm gomba
- 300 gramm tészta - apró szemű vagy összetört
- 1 liter alaplé
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
- ízlés szerint vaj
- ízlés szerint reszelt parmezán
Elkészítés:
Egy lábosban vajat olvasztunk, beletesszük a felaprított hagymát, üvegesre pároljuk, majd hozzáadjuk a reszelt fokhagymát és a szeletelt gombát. Körülbelül tíz percig kevergetve pirítjuk, majd hozzáadjuk a tésztát és a fehérbort, majd az alaplevet. Ha kell, kissé sózzuk, borsozzuk. Alacsony lángon, gyakran kavargatva főzzük, míg magába nem szívja az összes folyadékot, de marad rajta egy kis sűrű szaft. Azonnal tálaljuk, sok reszelt parmezánnal vagy grana padanoval a tetején.
Fotó: Ács Bori/Sóbors