Isteni zabpehelykenyér magvakkal – Se keleszteni, se dagasztani nem kell
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Tele van ropogós magvakkal, kellemesen laktat és nagyon egészséges ez a zabpehelykenyér, ráadásul napokig puha marad.
Alaposan fel kell töltened az otthoni magkészletedet ehhez a kenyérrecepthez, de megéri, mert tényleg isteni. Se élesztő nem kell bele, se dagasztani nem kell, egyszerűen csak összekevered a sok magot, belenyomkodod egy formába és kisütöd. Az egyik izgalmas összetevője a hajdina, amely egy nagyon egészséges, magas rost- és ásványianyag-tartalmú mag. Kicsit mogyorós aromája van, amely tökéletesen illik ennek a kenyérnek az ízvilágához.
A magokat érdemes mérlegen méricskélned, úgy lesz jó az arány. Az alapja zabpehely, de minden magot érezni fogsz benne. Van, amit nyersen, van, amit picit előpirítva kell a tésztába keverni, de még így sincs vele túl sok munka. Ha kisült a kenyérke, arra kell csak figyelni, hogy akkor szeleteld, ha már teljesen kihűlt. Ha a ropogós, de szintén magos változatokat is kipróbálnád, akkor süss skandináv kétszersültet.
Az olajos magvakat ettől a kenyérkétől függetlenül is érdemes beiktatnod az étrendedbe, hiszen tele vannak vitaminokkal, rosttal és telítetlen zsírokkal. Úgy telítenek el, hogy az emésztésedet is rendbe teszik. Ahogy ez a kenyérke is, amelyre már csak valamilyen finom szendvicskrémet kell kenned, zöldségekkel kínálva kész is a tökéletes reggeli vagy vacsora.
Sokmagvas zabpehelykenyér
Hozzávalók 8 adaghoz
- 50 gramm mandula (szeletelt)
- 150 gramm napraforgómag
- 60 gramm hajdina
- 50 gramm tökmag
- 200 gramm zabpehely
- 30 gramm szezámmag
- 30 gramm útifűmaghéj
- 30 gramm chia mag
- 60 gramm köles
- 50 gramm lenmag
- 2 teáskanál só
- 2 evőkanál juharszirup vagy méz
- 2 evőkanál olívaolaj
- 630 milliliter víz
Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 160 fokra. Egy sütőpapírral letakart tepsin terítsük szét a mandulát, a napraforgómagot, a tökmagot és a hajdinát. Pirítsuk őket 10 percig.
Egy tálban keverjük össze a többi magot, a zabpelyhet és a sót, majd forgassuk hozzájuk a megpirult magokat is. Adjuk hozzá a juharszirupot (mézet), az olajat és öntsük hozzá fokozatosan a vizet, amíg sűrű, kissé ragacsos masszát nem kapunk.
Egy 14x35 centiméteres kenyérsütőformát béleljünk ki sütőpapírral, majd nedves kézzel nyomkodjuk bele a masszát. Hagyjuk állni 1-2 órát letakarva.
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra, süssük a kenyeret 90 percig. Ha megsült, kicsit hagyjuk hűlni, majd óvatosan borítsuk ki a formából, egy deszkán hagyjuk teljesen kihűlni. Amikor teljesen kihűlt, akkor lehet szeletelni.
Fotó: Szász Eszter / Sóbors