Fűszeres, szilvás hagymalekvár - Vörösborban fő a gyümölcs
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Egyszerre édes és savanykás, picit fűszeres, az egyik legfinomabb őszi lekvár sült húsok mellé.
Húsok kötelező kísérője, ősszel nem érdemes kihagyni ezt a fűszeres, egyszerre édes és savanykás szilvás hagymalekvárt. Itt most nem is a hagyma dominál, mint a klasszikus receptben, hanem a szilva a főszereplő. A vörösborral és a balzsamecettel tökéletes lesz az ízharmónia, de az olyan melegítő fűszerek is jól állnak neki, mint a fahéj vagy a chili.
Első lépésként karamellizálni kell a hagymát, ezt a részt nem lehet átugrani vagy siettetni, ha nem elég puha és édeskés a hagyma, a végeredmény sem lesz az igazi. Utána már gyorsan kész van a lekvár, csak össze kell főzni mindent, majd ízesíteni.
A lekvárból érdemes dupla adagot készíteni, fertőtlenített üvegekben, dunsztban elrakva sokáig eláll, és bármilyen húst vagy köretet megkoronáz.
Szilvás hagymalekvár
Hozzávalók 5 decihez
- 2 fej hagyma
- 500 gramm szilva
- 1 evőkanál olaj
- 2 evőkanál balzsamecet
- 100 milliliter vörösbor
- 1 teáskanál kakukkfű
- 1 rúd fahéj
- 2 darab babérlevél
- 2 evőkanál barna cukor
- ízlés szerint citromlé
- ízlés szerint cayenne-bors
- ízlés szerint só
Elkészítés:
A hagymákat pucoljuk meg, vágjuk félbe, majd fél centi vastag szeletekre. A szilvákat mossuk meg, magozzuk ki, majd vágjuk nyolcadokba.
A hagymát egy kis olajon karamellizáljuk meg, akkor jó, ha már picit barna és teljesen puha, kb. 20 perc kell neki. Szórjuk rá a kakukkfüvet, keverjük el, míg illatozni nem kezd.
Adjuk hozzá a szilvát, a bort és a balzsamecetet, főzzük pár percig, míg a boros, ecetes máz szépen be nem vonja a szilvát és gyöngyözni nem kezd a szósz. Ekkor adjuk hozzá a fahéjat, a babérlevelet és a cukrot, majd gyöngyözve főzzük kb. 15 percig. Ha kész, ízesítsük citromlével, sóval és cayenne-borssal.
Ha nem rögtön kínáljuk, öntsük a meleg hagymalekvárt fertőtlenített befőttesüvegekbe - 2 kisebb üvegnyi adag jön ki belőle -, szorosan zárjuk le őket, fordítsuk fejjel lefelé, majd bugyoláljuk takaróba az üvegeket, míg teljesen ki nem hűlnek.
A kész szilvás hagymalekvárt húsok mellé kínáljuk.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors