A legfinomabb házias töltött káposzta cserépedényben sütve, sok füstölt hússal: jót tesz neki, ha áll
Még finomabb a töltött káposzta, ha nem fazékban, hanem cserépedényben sütve készíted el. Ne feledd, egy-két naposan finomabb, mint frissen.
A mindenféle finomsággal gazdagított kocsonyát szinte kötelező elkészíteni az év végi ünnepkre. Szilveszterre is érdemes főzni egy jó nagy adagot. Érdekesség, hogy legalább 500 éve készítjük, régen a disznóvágások után került az asztalra. A kocsonya receptje már az első magyar nyelven kiadott szakácskönyvben is szerepelt.
Szinte mindenki máshogy főzi, más receptre esküszik. A legtöbben a bőrös, csontos összetevők és a füstölt hús mellé zöldséget, esetleg tojást is tesznek.
Akárcsak a húslevest, ezt se főzzük nagy lángon, éppen csak gyöngyözzön. Ráadásul minél tovább van a tűzön, annál több kollagén kerül a bőrös húsokból a főzőlébe, így a kocsonya szépen meg tud majd dermedni.
A füstölt húst áztassuk be legalább egy-két órára hideg vízbe, majd öntsük le róla a vizet. Alaposan mossuk meg, és a nagyobb húsdarabokat vágjuk fel. Tegyük egy nagy lábosba a többi hússal és a bőrrel együtt, és öntsük fel annyi hideg vízzel, hogy bőven ellepje. Lassan forraljuk, a habot szedjük le. Amikor már nem képződik hab a tetején, tegyük bele a megtisztított répát, a petrezselyemgyökeret, a hagymát és a fokhagymát, majd ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal.
Főzzük három-négy órán keresztül, közben ne kevergessük. Amikor minden puha, a hús elválik a csontról, húzzuk le a tűzről.
Szedjük tányérokba, tálkákba a húst, a bőrt és a zöldségeket, és öntsük rá a levet. Tegyük a hűtőbe, és pihentessük órákon át a hidegen, hogy megdermedjen. Étkezés előtt 10 perccel érdemes kivenni a hűtőből.
Hűvös helyen akár öt-hat napig is eláll.
Fotó: Getty Images