Házi kenyér teljes kiőrlésű liszttel és zabpehellyel dúsítva – Rostgazdag az otthon sütött pékáru
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Szendvicsalapnak is tökéletes ez az egészséges kenyér, amelyhez még csak különleges hozzávalók sem kellenek.
Bár a nagy kenyérsütési láz mostanra alábbhagyott, érdemes otthon készített pékáruval lepni meg a családot. Bár az igazán minőségi és a szervezet számára is kímélőbb a kovászos kenyér, ha nincs kedved vagy időd a kovásszal bíbelődni, akkor süss élesztővel. Ilyenkor is lesz munkád a kelesztéssel és a dagasztással, de ezt a módszert kezdőknek jobban ajánlom.
Ha még dagasztásra sincs energiád, akkor készítsd el ezt a magvas kenyeret. Ha még magvasabb kenyérre vágysz, akkor ezt a zabpehelykenyeret érdemes kipróbálnod, amelybe még élesztő sem kell, viszont annál több olajos mag. A sima lisztről érdemes teljes kiőrlésűre váltanod, ezek a zsemlék már egészségesebb változatban kerülhetnek a tányérodra. A teljes kiőrlésű liszt mellé mindenképpen keverj simát is, különben nagyon tömör lesz a végeredmény.
Az alábbi kenyér duplán rostgazdag, hiszen zabpelyhet és teljes kiőrlésű lisztet is gyúrtunk bele. Ebből az adagból két kenyér lesz.
Teljes kiőrlésű zabpelyhes kenyér
Hozzávalók 2 darabhoz
Kenyér:
- 50 gramm élesztő (friss)
- 310 milliliter tej
- 50 gramm cukor
- 400 gramm liszt
- 370 gramm búzaliszt (teljes kiőrlésű)
- 210 gramm zabpehely
- 2.5 teáskanál só
- 4 evőkanál vaj
- 380 milliliter víz
- a kenéshez olaj
Teteje:
- 1 darab tojásfehérje
- 1 evőkanál víz (jéghideg)
- 2 evőkanál zabpehely
Elkészítés:
Az élesztőt futtassuk fel 1 evőkanál cukorral és 1 deci langyos tejjel.
Egy nagyobb tálba szórjunk bele 250 gramm sima és 200 gramm teljes kiőrlésű lisztet, a zabpelyhet, a maradék cukrot és a sót. Öntsük hozzá a felfuttatott élesztőt is.
A vajat tegyük egy mélyebb serpenyőbe. Öntsük hozzá a vizet és a maradék tejet. Közepes lángon melegítsük 4 percig, majd öntsük a lisztes keverékhez. Kezdjük el dagasztani, míg az alapanyagok össze nem állnak. Ekkor szórjuk hozzá a maradék liszteket, és dagasszuk egyneművé a tésztát, akkor jó, amikor elválik a tál szélétől. Ha túl ragacsosnak találjuk a tésztát, szórjunk hozzá egy kevés lisztet.
Egy nagyobb tálat olajozzunk ki, és tegyük bele a tésztát, majd takarjuk le egy tiszta konyharuhával. Hagyjuk meleg helyen a duplájára kelni, nagyjából 30 percig. Kicsit ütögessük meg a tésztát, és hagyjuk még 10 percet letakarva pihenni. Közben olajozzunk ki két egyforma kenyérformát.
Osszuk két egyenlő részre a tésztát, és mindegyiket óvatosan nyomkodjuk bele a kenyérformába. Takarjuk le konyharuhával, és hagyjuk további 15 percet kelni.
Melegítsük elő a sütőt 190 fokra.
Egy kis tálban keverjük össze a tojásfehérjét a hideg vízzel, majd kenjük meg a keverékkel a kenyerek tetejét, és szórjuk meg zabpehellyel.
Süssük a kenyereket 40-50 percig, amíg a tetejük aranybarna nem lesz. Vegyük ki a formából, és rácson hagyjuk kihűlni, mielőtt szeleteljük.
Fotó: Getty Images