Vajpuha halfilé ropogós diómorzsával: gyors főétel az ünnepi asztalra
A fűszeres, diómorzsás réteggel különlegessé, ünnepivé varázsolhatod az egyszerű karácsonyi halfilét is.
Akárcsak a rántott vagy a sült hal, a halászlé is sok magyar családban nélkülözhetetlen az ünnepi asztalon. Minden egyes régiónak megvan a maga variációja, így a szegedi, a bajai vagy a dunai halászlé is egy kicsit másképp készül. A tartalmas fogás receptje gyakran generációkról generációkra öröklődik.
A halászlé valódi ízét az alaplé és a benne főtt különböző halak kombinációja adja, ezért érdemes többfélét használni. Ha teheted, friss, élő halakat vásárolj, mert ezekből készül a legjobb halászlé.
Ha szereted a pikáns ízeket, tehetsz bele csípős paprikát is, de óvatosan adagold, hogy ne nyomja el a hal finom ízét. A halászlé igazi élvezetéhez elengedhetetlen a friss, ropogós kenyér. Bár egyes régiókban, különösen Baja környékén gyufatésztával tálalják.
Ha szükséges, a halakat tisztítsuk meg a pikkelyektől, majd távolítsuk el a belsőségeket, uszonyokat és a kopoltyút.
A fejeket, a farkakat, a kisebb halakat egy nagyobb lábasban tegyük fel főni. Rakjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, a fokhagymát, a paprikát és a paradicsomot. Öntsük fel két liter vízzel, sózzuk meg ízlés szerint, majd forraljuk fel. Főzzük körülbelül másfél, két óriáig, amíg a halak szétfőnek.
Ha az alaplé elkészült, passzírozzuk át egy tésztaszűrőn fakanállal. A leszűrt alaplébe helyezzük bele a pontyszeleteket, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd szórjuk meg pirospaprikával. Öntsük fel még vízzel, és lassan főzzük tovább kb. 15-20 percig, amíg a halak megpuhulnak. Ügyeljünk arra, hogy ne forrjon túl erősen, mert a halhús könnyen széteshet.
Kóstoljuk meg, ha szükséges, ízesítsük még sóval, borssal. Tálaláskor csípős paprikát is adjunk hozzá.
Fotó forrása: Getty Images
@sobors.hu