Gazdag, ünnepi halászlé: karácsonykor kötelező az asztalra

45
Nyomtatás

A lé bársonyos, a hal szálkamentes: ezt a halászléreceptet csak szeretni lehet, idén karácsonykor ne hagyd ki az ünnepi menüből!

A halászlé hazánkban már-már szinte olyan, mint egy vallás, tájegységenként eltérőek az elkészítési módok, a hozzávalók, illetve az arányok is. Sokszor vitákat szül egy-egy hozzávaló használata vagy mennyisége, egy elkészítési mód vagy lépés alkalmazása, esetleg kihagyása, és még sokáig sorolhatnánk.

Ez a recept a kömlődi módra készített halászléhez áll a legközelebb. A bajai és szegedi módra készített halászlevektől abban különbözik, hogy a leve teljesen sima, és a végeredmény nem tartalmaz szálkás részeket. Ebből kifolyólag nagyon jó bevezető lehet a halételek világába azoknak is, akik idegenkednek vagy tartanak tőlük, a szálkák, a darabos lé, illetve a túlzott halíz miatt.

Bár én szinte minden módon szeretem a halászlét, ez a recept nagyon közel áll hozzám: egyrészt a vörösbor nagyon finom aromát ad neki, másrészt imádom nagy falatokban, gondtalanul enni a szálkamentes haldarabokat, úgyhogy bátran ajánlom a karácsonyi asztalra!

Halászlé karácsonyra

halaszle-recept

Hozzávalók 8 személyre

Az alapléhez:

  • 2.5 kg vegyes halcsont (halfej, gerinc, húsos farok, apróhal, nyesedék)
  • 2 nagyobb fej vöröshagyma
  • 1 nagy, húsos paradicsom
  • 1 db paprika
  • 1.5 dl száraz vörösbor
  • 5 ek. pirospaprika
  • 1 púpos ek.

A halászléhez:

  • 1.5 kg ponty- vagy harcsafilé
  • 50 dkg haltej- és ikra
  • 0.5 csomag gyufatészta
Recept idők

Elkészítés:

A halfiléket a főzést megelőző este, de legalább 1,5-2 órával a főzés előtt alaposan sózzuk le, és tegyük hűtőbe.

Vágjuk apróra a hagymát, a paradicsomot és a paprikát.

Tegyük a vegyes halcsontokat és a felaprított zöldségeket egy fazékba, öntsük fel 3,5-4 liter hideg vízzel. Nagy lángon, fedő nélkül tegyük fel főni. Amikor felforrt, adjuk hozzá a sót, a pirospaprika kb. 1/3-át és a vörösbort. Zubogva, nagy lángon forraljuk legalább egy órán át, hogy a hozzávalók teljesen szétessenek.

Ezek után a levet szűrjük teljesen simára. Ehhez először egy nagy lyukú tésztaszűrővel emeljük ki a nagyobb, csontosabb-szálkásabb részeket, majd a maradék levet dupla szűrőn öntsük át. A szűrőben maradt masszát nem kell passzírozni, elég kanállal átkevergetni. A végeredmény egy bársonyosan sima alaplé lesz.

Az így átszűrt levet hozzuk újra forrásba, adjuk hozzá a maradék pirospaprikát és a halfiléket. Negyedórányi közepes lángon történő főzés után kóstoljuk meg a levet. Erre azért van szükség, mert a haldarabokba dörzsölt só megtréfálhatja az ízeket. Amennyiben szükséges, korrigáljunk utána, és adjuk hozzá a vegyes belsőséget. Főzzük még kb 10 percig, és elkészült a halászlé.

Betétnek használhatunk gyufatésztát, de metélttel, kenyérrel, illetve önmagában is fogyasztható. Aki csípősen szereti, az a léből egy kis tálba vegyen ki pár merőkanállal, abba keverjen a kedvenc csípős paprikájából, és onnan lehet a tányérokba adagolni. A tésztát is szigorúan csak a tányérban keverjük a léhez.

Fotók és videó: Hajdu Tibor/Sóbors

Ezt is szeretjük
Kövess minket Tiktokon is!
@sobors.hu
Kövess minket az Instagramon