6 alapanyaghelyettesítő, hogy ne kelljen feleslegesen a boltba rohangálni
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Egyik rémálmom, hogy még pizsamában nekiállok hétvégén reggelit készíteni és nyúlok a tojásért, amiből egy darab sincs otthon. Abban a pillanatban bevillan, hogy előző este fogyott el, és persze akkor már lusta voltam lemenni a boltba.
Tudom, egyrészt illene tudnom, hogy milyen alapanyagokból mennyi van otthon, másrészt meg a legalapvetőbb hozzávalókból nem lenne szabad kifogynom, de mégis előfordulhat ilyen helyzet. Ilyenkor több dolgot tehetünk: vagy azzal a lendülettel lerohanunk a boltba - én sokszor tettem ezt pizsamában, papucsban, gyerekeket a tévé elé beültetve, nem kockáztatva a hisztit, hogy nem gofri lesz reggelire -, vagy elkezdtem keresgélni, hogy mivel tudom helyettesíteni az adott alapanyagot. A szomszédokkal sajnos nincs olyan viszonyom, hogy simán átkopogjak, de ezen is fogok dolgozni.
Helyettesítsünk
Az alapélelmiszerek nagy részét minden gond nélkül lehet helyettesíteni - ha az eredeti és a helyettesítőanyag ugyanúgy viselkedik főzés vagy sütés közben. Ezt azért érdemes kitapasztalni, de az itt felsorolt helyettesítőkkel bátran dolgozhatunk.
Olaj
Szinte mindegyik olaj helyettesíthető másikkal, de vegyük figyelembe az ízkülönbségeket. Ezen kívül mindegyik zsiradéknak más az égéspontja, vagyis az a hőfok, amikor már olyan forró lesz, hogy füstölni kezd. Innentől már nemcsak rossz ízű lesz a benne sült étel, hanem egészségtelen is, mert felszabadulnak a szabadgyökök. Elsőre furcsán hangozhat, de sütéskor almaszósszal is helyettesíthetjük a növényi olajat.
Ecet
Az ecetet gond nélkül helyettesíthetjük citromlével, én sokszor akkor is citromlevet használok, ha a recept ecetet ír elő. Mindkét alapanyag savas, így ugyanúgy viselkednek az ételekben.
Étcsokoládé
Holland típusú kakaópor, amelyhez harmadannyi vajat vagy olajat keverünk. Ha tejcsokit szeretnénk imitálni, keverjünk hozzá cukrot is.
Zsemlemorzsa
Sokszor sokkal finomabb lesz a hús, a hal vagy a zöldség, ha zsemlemorzsa helyett mással panírozunk. Én is szoktam trenírozni a családot, hogy zabpelyhet keverek a panírba, de írtam már sokféle alternatív bundázási módról, például corn flakes-szel való panírozásról. De lehet sós krékert is összetörni, majd abba forgatni a húst.
Majonéz
Nem csak jól helyettesíthető, de kevésbé zsíros, viszont energiadús, ha a majonézt joghurttal vagy tejföllel helyettesítjük. Ezekből válasszuk a legzsírosabb változatot, és még úgy is jobban járunk, mintha majonézt tettünk volna az ételbe.
Tojás
Ha süteményt sütünk, banánnal vagy almával is helyettesíthetjük a tojást, piskótánál pedig szódabikarbónával, citromlével érhetünk el ugyanolyan állagot. Ha panírozunk, akkor kukoricakeményítő és víz egyvelegéből kaphatunk a tojáshoz hasonló állagot. Ez egyébként nemcsak vis major esetén, hanem tojásallergiánál is nagyon hasznos információ.
Fűszerek
Rögtön álljon itt egy rögtönzés, de utánaolvasva bizony jól használtam: a recept füstös pirospaprikát írt, de miután nem volt otthon, füstös chilit használtam, természetesen az intenzív íze miatt kicsit kevesebbet. Az étel ugyanolyan ízletes lett. Rozmaring helyett használhatunk bazsalikomot vagy oregánót. Ha pedig fahéjból fogytunk ki, akkor szerecsendióval pótolhatjuk.
Fotó: Getty Images